”Guldkalfven”
Signerad I.A. och daterad 06. Akvarell på papper 16 x 25 cm.
Ursprungligen i fru Eva Arosenius-Dichs (konstnärens hustru/änka) samlingar; Hans Erik Börjesons Samling.
Galleri Färg och Form, Stockholm, ”Ivar Arosenius (1878-1909)”, maj 1944, kat nr 101.