Blekgul botten med polykroma mytologiska djur, hjortar, fåglar, stora palmett- och blomslingor. Bred benvit huvudbård med djur, fåglar och stor blom- och palmettranka. Inre sekundärbårdernas ena hörn med signatur i stjärna: Fabric Ghali Bafi Ghannadi.
Ställvis något blekt. Något slitage och smutsig, fläckar, obetydliga malskador, obetydlig lagning. Långsidorna med trampveck och skador.