Benvitt bönefält med polykrom moskélampa och kolonner. Gul bönenisch med polykroma blommande grenar. Över bönenischen ett rött fält med stiliserade blommor. Grönmelerad huvudbård med stor palmett- och blomranka. Ca 490.000 knutar per kvadratmeter.
Obetydligt ställvis något slitage, smutsig, fläckar, något stel (inte skör!). Sidorna med smärre skador.
Hans Erik Börjesons Samling.