Nr. | Föremål | Klubbat pris |
198 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ängarna", flossa, ca 250 x 173 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
199 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, ca 495 x 256,5 cm, signerad MMF. | 110 000 SEK |
200 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Älgö", flossa, ca 127,5 x 95,5 cm, signerad MMF. | 7 000 SEK |
201 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Örtagården", flossa, ca 361,5 x 300,5 cm, signerad MMF. | 65 000 SEK |
202 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Svarta fällen med grönt", flossa, ca 173 x 134 cm, signerad MMF. | 6 000 SEK |
203 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Vita spetsporten", reliefflossa, ca 177,5 x 121 cm, signerad MMF. | 6 000 SEK |
204 | Barbro Nilsson, MATTA, "Gyllenrutan grön", reliefflossa, ca 288,5 x 204,5 cm, signerad AB MMF BN. | 40 000 SEK |
205 | Sigvard Bernadotte, MATTA, reliefflossa, ca 178 x 112 cm, signerad SB (Sigvard Bernadotte). | 10 000 SEK |
206 | MATTA, reliefflossa, ca 301 x 235,5 cm, signerad SH SA (Svensk Hemslöjd sannolikt). | 42 000 SEK |
207 | Ulla Brandt, MATTA, "Tjärn", rya, ca 177 x 125 cm, signerad AB MMF UB BS. | Återrop |
208 | MATTA, "Röda Åttan", rölakan, ca 298,5 x 204,5 cm, signerad MMF. | Återrop |
209 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Röd grön äng", rölakan, ca 301 x 202,5 cm, signerad AB MMF. | 30 000 SEK |
210 | MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Bruna heden", rölakan, ca 287,5 x 153 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
211 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Bruna heden", rölakan, ca 451,5 x 317 cm, signerad MMF. | 85 000 SEK |
212 | Marianne Richter, MATTA, "Villemo, rosa", rölakan, ca 246,5 x 177 cm, signerad AB MMF MR. | 30 000 SEK |
213 | Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno grå" ("Kristianstad"), rölakan, ca 270 x 179,5 cm, signerad AB MMF BN. | 60 000 SEK |
214 | Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno blå med enkel bård", rölakan, ca 259,5 x 203,5 cm, signerad AB MMF BN. | 70 000 SEK |
215 | Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan gul", rölakan, ca 390 x 201 cm, signerad AB MMF BN. | 125 000 SEK |
216 | Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan mellanblå", rölakan, ca 307 x 220 cm, signerad AB MMF BN. | 85 000 SEK |
217 | Agda Österberg, MATTA, "Drömsyn", rölakan, ca 256,5 x 164,5 cm, signerad AÖ (Agda Österberg). | 55 000 SEK |
218 | Barbro Nilsson, MATTA, "Ostia, grön", rölakan, ca 234,5 x 141,5 cm, signerad AB MMF BN. | 40 000 SEK |
219 | Josef Frank, MATTA, "Matta nr 1", handtuftad, ca 395 x 297,5 cm. Tillverkad av Hitex för Svenskt Tenn. | 105 000 SEK |
220 | POKALGLAS Tyskland, troligen Potsdam, tidigt 1700-tal. | 8 000 SEK |
221 | VINGLAS, ett par. Sverige 1700-tal. | 3 500 SEK |
222 | POKALGLAS. England, 1700-tal. | 5 500 SEK |
223 | VINGLAS, fyra stycken. Sverige, 1700-tal. | 5 500 SEK |
224 | BÄGARE, glas. Nordeuropa, 1700-tal. | 20 000 SEK |
225 | SERVISDELAR, 21 stycken, glas. Ryssland, 1800-tal. | Återrop |
226 | TEDOSA med LOCK, fajans. Rörstrand, Stockholm, 1730-tal. | 16 000 SEK |
227 | TERRIN med LOCK, fajans. Marieberg, märkt 27/10 (17)63 samt målarsignatur för Erik Aspegren. | 26 000 SEK |
228 | SÅSSNIPA, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 7 000 SEK |
229 | BONBONIERE, fajans. 1700-tal. | Återrop |
230 | STOP, fajans. Marieberg, målarsignatur och datering 28/8 (17)66. | 4 000 SEK |
231 | POTPURRIURNA, fajans. Marieberg, 1700-tal. | 3 500 SEK |
232 | TERRIN med LOCK, fajans. Marieberg, 1700-tal. | 15 000 SEK |
233 | FAT, fajans. Ryssland, 1700-tal. | Återrop |
234 | SKULPTUR, porslin. Meissenliknande märke, 1900-tal. | 9 500 SEK |
235 | SERVIS, porslin, 70 delar. Paris, omkring 1800. En del delar märkta märkt MF Guerhard & Dahl. | 26 000 SEK |
236 | URNOR, två stycken, porslin. Frankrike, Empire, 1800-tal. | 10 000 SEK |
237 | DESSERTALLRIKAR, två stycken, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, 1700-talets andra hälft. | 4 000 SEK |
238 | FAT, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
239 | TALLRIK, porslin. Ryssland, Empire, Popovs manufaktur, tidigt 1800-tal. | 4 500 SEK |
240 | VINKYLARE, ett par, porslin. Ryssland, Kejserliga porslinmanufakturen, St Petersburg. Empire. | Återrop |
241 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Ryssland, Popovs porslins, Empire, 1800-talets första hälft. | 3 000 SEK |
242 | SKÅLFAT, porslin. Ryssland, Popov, 1800-talets först hälft. | 2 000 SEK |
243 | KOPPAR med FAT, 12 stycken samt KANNA, porslin. Ryssland, Kejserliga Porslinsmanufakturen, St Petersburg, 1800-tal. | 32 000 SEK |
244 | ÄGG, porslin. Ryssland, omkring 1900. | Återrop |
245 | FIGURIN, porslin. Gardner, Ryssland, omkring år 1900. | 20 000 SEK |
246 | FAT, porslin. Ryssland, Dulevo, 1959. Luna 1. | Återrop |
247 | TALLRIKAR/FAT, åtta stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal. | 24 000 SEK |
248 | Carl Wilhelmson, "Fiskarflicka". | 2 700 000 SEK |
249 | Bruno Liljefors, "Steglitsor". | 2 300 000 SEK |
250 | Eugène Jansson, "Afton". | 1 800 000 SEK |
251 | Anders Zorn, "Loppan". | 3 450 000 SEK |
252 | Harald Sohlberg, HARALD SOHLBERG, | 900 000 SEK |
253 | Nils Nilsson Skum, Fjällandskap med renar. | 38 000 SEK |
254 | Helmer Osslund, "Sommardag (Häggviken)". | 50 000 SEK |
255 | Helmer Osslund, "Lapporten om våren". | 150 000 SEK |
256 | Ingeborg Westfelt-Eggertz, Vy över Nizza (Nice), franska rivieran. | 15 000 SEK |
257 | Alfred Thörne, Blommande sommaräng. | 55 000 SEK |
258 | Ivar Nyberg, Eleganta flanörer -motiv från Kungsklyftan, Fjällbacka. | 28 000 SEK |
259 | Nils Kreuger, Landskapsutsnitt med väg. | 15 000 SEK |
260 | Carl Skånberg, "Sommarmotiv från Arild I". | 32 000 SEK |
261 | Carl Skånberg, "Veneziansk utsikt med Canal Grande". | 48 000 SEK |
262 | Axel Lindman, Strandmotiv från Helsingör. | 19 000 SEK |
263 | Nils Kreuger, "Halmstack på åkern". | Återrop |
264 | Bruno Liljefors, Landskap med gäss. | 130 000 SEK |
265 | Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap med gärdsgård. | 180 000 SEK |
266 | Bruno Liljefors, Vinterlandskap med räv och jakthundar. | 115 000 SEK |
267 | Bruno Liljefors, Vinterlandskap med räv och byte. | 135 000 SEK |
268 | Niclas Lafrensen d.ä., "Karl XII" (1682-1718). | Återrop |
269 | Louis Belanger, Borg på en klippa i landskap. | 18 100 SEK |
270 | Louis Belanger, Fiskare vid flod och tornruin. | 19 000 SEK |
271 | Niclas Lafrensen d.ä., "Adolf Fredrik" (1710-1771). | 15 000 SEK |
272 | Lorens Pasch d y, "Carl Erik Wadenstierna" (1723-1787). | 48 000 SEK |
273 | ADOLF ULRIK WERTMÜLLER, olja på duk, signerad och daterad Bordeaux 1789. | Återrop |
274 | Jakob Björck Tillskriven, Brukspatron Jean Frederic Bedoire (1745-1830). | 75 000 SEK |
275 | Johan Henrik Scheffel, "Jakobina Sofia Psilanderhielm" (1733-1768), gift Wadenstierna. | 32 000 SEK |
276 | Carl Milles, "Tiggerska". | 28 000 SEK |
277 | Ruth Milles, Flicka i blåst. | 46 000 SEK |
278 | Carl Eldh, "Brita". | 14 000 SEK |
279 | Alice Nordin, Kvinna som spelar tennis. | 19 000 SEK |
280 | Ivar Johnsson, "Kungen rider Eriksgata". | 11 000 SEK |
281 | Arvid Knöppel, "Blomsterflickan". | 15 000 SEK |
282 | Ruth Milles, Holländsk flicka med blomsterbukett. | 17 000 SEK |
283 | Carl Milles, "Folke Filbyter". | 32 000 SEK |
284 | Elsa Beskow, Förlaga till "Jultomten", 1898. | 22 000 SEK |
285 | Gösta Adrian-Nilsson, Mytologisk scen. | 24 000 SEK |
286 | Carl Larsson, "Ansgar och Botvid". | 100 000 SEK |
287 | Anders Zorn, "Omnibus". | 46 000 SEK |
288 | Anton Genberg, Sommarlandskap från Åre. | 38 000 SEK |
289 | HELMER OSSLUND, akvarell, signerad Helmer Osslund och daterad -94 med dedikation: "Vänligast till Anna Bäcklund". | Återrop |
290 | Julia Beck, Flodlandskap, Frankrike. | 190 000 SEK |
291 | Anders Zorn, ”Skärgårdsstudie med två nakna”. | 2 100 000 SEK |
292 | Li Jin, "Lyckofull och lyckobringande målning". | 40 000 SEK |
293 | Tsuguharu Foujita, "Paysage d'Akita sous la neige". | 240 000 SEK |
294 | Stephan Balkenhol, Utan titel. | 300 000 SEK |
294A | Stephan Balkenhol, Utan titel. | 300 000 SEK |
296 | Bernardino Luini Hans art, Madonnan med barnet samt S:ta Katarina och S:ta Barbara. | 50 000 SEK |
297 | UTRECHT SKOLA, 1600-TALETS SLUT. Olja på uppfodrad duk. | Återrop |