Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | BYRÅ, av Christian Linning daterad 1761 (mästare i Stockholm 1744-1779), rokoko. | 300 000 SEK |
2 | BYRÅ, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 40 000 SEK |
3 | BYRÅ, av Johan Neijber, mästare i Stockholm 1768-1795, Rokoko. | Återrop |
4 | BYRÅ, tillskriven Johan Neiber (mästare i Stockholm 1768-1795), rokoko. | 80 000 SEK |
5 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 100 000 SEK |
6 | KUNGLIG BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), ej signerad. Rokoko, 1760-tal. | 160 000 SEK |
7 | BYRÅ, av Jean Lapie, mästare i Paris 1762, Louis XV, 1700-talets andra hälft. | 31 000 SEK |
8 | BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk. | 153 000 SEK |
9 | BYRÅ, Ryssland, 1700-talets slut. | 480 000 SEK |
10 | SEKRETÄR, Johan Henrik Reimers art (mästare i Stockholm 1745-1773), rokoko. | Återrop |
11 | SEKRETÄR, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), gustaviansk. | Återrop |
12 | SKÅP, ett par, tillskrivna Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Sengustavianska, omkring år 1790. | 210 000 SEK |
13 | SKRIVBORD, sk Bureau Mazarin, Frankrike omkring år 1700, barock, kretsen av Nicolas Sageot (1666-1731). | 200 000 SEK |
14 | SKRIVBORD MED UPPSATS, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
15 | SKRIVBORD, sk partners desk, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 50 000 SEK |
16 | MÄSTERSTYCKE AV NICLAS ENGELSTEDT, mästare i Stockholm 1800-1818, skrivbord med uppsats, sengustavianskt. | 48 000 SEK |
17 | TEBORD av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, med fajansbricka från Marieberg 1775. | 520 000 SEK |
18 | NATTDUKSBORD, ett par, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerade, gustavianska. | 400 000 SEK |
19 | MATSALSBORD, England, 1800-tal. | 22 000 SEK |
20 | SALONGSBORD, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV. | 46 000 SEK |
21 | BORD, av Anders Lundelius 1783 (mästare i Stockholm 1778-1823), gustavianskt. | 38 000 SEK |
22 | BORD, ett par, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), signerade och daterade 1800. Sengustavianska. | 250 000 SEK |
23 | KONSOLBORD, Italien, Régence, 1700-talets första hälft. | 32 000 SEK |
24 | KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 80 000 SEK |
25 | KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 19 000 SEK |
26 | KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | Återrop |
27 | KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-första hälft. | 24 000 SEK |
28 | SÄNG OCH SÄNGHIMMEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 58 000 SEK |
29 | SOFFA, Frankrike, 1700-talets mitt, rokoko. | 15 000 SEK |
30 | SOFFA, stockholmarbete 1700-talets andra hälft, rokoko. | 22 000 SEK |
31 | KARMSTOL, SK PRESIDENTSTOL, av hovstolmakaren Carl Magnus Sandberg (mästare i Stockholm 1759-1789), ca 1760, rokoko. | 50 000 SEK |
32 | KARMSTOL, SK PRESIDENTSTOL, av Ephraim Ståhl (verksam i Stockholm 1794-1820), ej sign, sengustaviansk 1790-talets mitt. | 300 000 SEK |
33 | BERGERER, 2 st, varav en av Georges Jacob (mästare i Paris 1765- 1814), Louis XV, den andra en senare kopia. | 85 000 SEK |
34 | KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 50 000 SEK |
35 | KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | Återrop |
36 | KARMSTOLAR, ett par, tillskrivna hovstolmakaren Carl Magnus Sandberg (mästare i Stockholm 1759-1789), rokoko. | Återrop |
37 | KARMSTOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), gustavianska. | 36 000 SEK |
38 | KARMSTOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), gustavianska. | 50 000 SEK |
39 | KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 22 000 SEK |
40 | KARMSTOL, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812), gustaviansk. | 36 000 SEK |
41 | KARMSTOL, Danmark, 1700-talets slut. | 13 000 SEK |
42 | KARMSTOLAR , ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början. | 68 000 SEK |
43 | STOLAR, ett par, Frankrike, omkring år 1700, barock. | 60 000 SEK |
44 | STOLAR, 8 (5+3) st, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 32 000 SEK |
45 | STOLAR, 10 st, sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | Återrop |
46 | Stolar, 8 (7+1) st, gustavianska, 1700-talets slut. | 70 000 SEK |
47 | STOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777), gustavianska. | 25 000 SEK |
48 | STOLAR, ett par, av Melchior Lundberg dä (mästare i Stockholm 1775-1812), gustavianska. | 14 000 SEK |
49 | PALLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), sengustavianska. | 32 000 SEK |
50 | TABURETTER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten 1790-tal. | 17 000 SEK |
51 | SPEGEL,av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738), 1700-talets början, barock. | 125 000 SEK |
52 | SPEGLAR, ett par, England, 1700-talets mitt, rokoko. | 80 000 SEK |
53 | SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 65 000 SEK |
54 | SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets mitt i Ehrhart Göbels art, rokoko. | 70 000 SEK |
55 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), tidig gustaviansk. | 17 000 SEK |
56 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustaviansk. | 11 000 SEK |
57 | SPEGEL, av Lago Lundén 1787 (spegelmakare i Stockholm 1773-1819), gustaviansk. | Återrop |
58 | LJUSKRONA, för sju ljus, gustaviansk, 1700-talets slut. | Återrop |
59 | LJUSKRONA, för sju ljus, av Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801), sengustaviansk. | 100 000 SEK |
60 | LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800. | 30 000 SEK |
61 | LJUSKRONA, för fem ljus, sengustaviansk, omkring år 1800. | Återrop |
62 | LJUSKRONA, för fem ljus, sengustaviansk, omkring år 1800. | Återrop |
63 | LJUSKRONA, för 13 ljus, tillskriven Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801), sengustaviansk. | 95 000 SEK |
64 | LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800. | 34 000 SEK |
65 | APPLIQUER, för två ljus, ett par, Frankrike, 1740-tal, Louis XV. | 38 000 SEK |
66 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par, fransk empire, 1800-talets början. | 32 000 SEK |
67 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par, högklassiga arbeten från Stockholm eller St Petersburg, empire 1800-talets början. | Återrop |
68 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut. | 30 000 SEK |
69 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, empire, 1800-talets början. | 65 000 SEK |
70 | LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut. | Återrop |
71 | LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut. | 18 000 SEK |
72 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 32 000 SEK |
73 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 10 000 SEK |
74 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 11 000 SEK |
75 | LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början. | 34 000 SEK |
76 | LJUSSTAKAR, par, Frankrike 1700-talets mitt, rokoko. | Återrop |
77 | LJUSSTAKAR, par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV. | Återrop |
78 | LJUSSTAKAR, par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV. | Återrop |
79 | BORDSLAMPA, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 4 000 SEK |
80 | Golvur av William Barrow, verksam i London 1700-1736, senbarock. | 16 000 SEK |
81 | GOLVUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94), rokoko. | 36 000 SEK |
82 | VÄGGPENDYL, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt. Märkt "Caffieri fecit". | 90 000 SEK |
83 | BORDSPENDYL, av Vincent Schultz (urmakare i Stockholm 1728-1764), senbarock. | 26 000 SEK |
84 | BORDSPENDYL, av John Richard, London, 1700-talets mitt. | Återrop |
85 | BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets slut, Louis XV-stil. | Återrop |
86 | BORDSPENDYL, fransk empire, 1800-talets början. | 16 000 SEK |
87 | BORDSPENDYL, Frankrike, empire, tidigt 1800-tal. | 16 000 SEK |
88 | JOHNSON, London, fickur, 39,5 (54) mm, | Återrop |
89 | SKÅL PÅ FOT, empire, 1800-talets början. | 34 000 SEK |
90 | PRYDNADSURNOR, ett par, empirestil, omkring år 1900. | 28 000 SEK |
91 | URNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början, empire. | 22 000 SEK |
92 | Skrivställ, empire, 1800-talets början. | Återrop |
93 | RAMAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut. | 34 000 SEK |
94 | IKON/PLAKETT, sannolikt Bysantinsk, medeltid fram till 1453. | 44 000 SEK |
95 | VAPENPLÅT, för riksgrevliga ätten von Tilly,
daterad 1729. | 20 000 SEK |
96 | RELIEFFRAGMENT, troligen romerskt 100-200-talet e.Kr. | 70 000 SEK |
97 | KVINNOHUVUD, troligen romerskt 100-200 e.Kr. | 200 000 SEK |
98 | Johan Niklas Byström, Johan Niklas Byström (1783‑1848), signerad och daterad "Mod af Byström 1809". | 15 000 SEK |
98A | RÅNJÄRN, med graverade vapen för Per Silfversparre (1613-71) och Magdalena von Scheiding (död före 1694), gifta 1640. | Återrop |
99 | JORD- OCH HIMMELSGLOB, ett par, av Andreas Åkerman 1766. | 140 000 SEK |