Nr. | Föremål | Ändringar |
12 | SKÅP, ett par, tillskrivna Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Sengustavianska, omkring år 1790. | Exportförbud |
96 | RELIEFFRAGMENT, troligen romerskt 100-200-talet e.Kr. | Korrekturfel, stod tidigare som romerskt troligen 100-200-talet f.Kr., ska stå troligen romerskt 100-200-talet e.Kr. / Previously stated wrongly as probably Roman dated 100-200 BC, shall be probably Roman 100-200 AD. |
98 | Johan Niklas Byström, Johan Niklas Byström (1783‑1848), signerad och daterad "Mod af Byström 1809". | Den avporträtterades identitet ej bekräftad. |
114 | Johan Hansson Teelning, dryckeskanna, silver, (verksam i Norrköping 1661-1711), före 1700, barock. | Lagning, insidan med påbättrad förgyllning. |
235 | SERVIS, porslin, 70 delar. Paris, omkring 1800. En del delar märkta märkt MF Guerhard & Dahl. | Nine plates with cracks to rim, three plates with covered chips and restorations to rim. Four plates with chips to rim. One deep dish with crack and chip to rim. Four deep dishes with several chips. One dish with crack and repainted chip to rim. four deep dishes with repainted chips. One serving dish with firingcracks from productions. One squared serving dish with chip and a crack. Minor chip to the footring of the tureen. |
248 | Carl Wilhelmson, "Fiskarflicka". | Förtydligande/tillägg till den kortfattade informationen i den tryckta katalogen: Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00. |
249 | Bruno Liljefors, "Steglitsor". | Förtydligande/tillägg till den kortfattade informationen i den tryckta katalogen: Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00. |
250 | Eugène Jansson, "Afton". | Förtydligande/tillägg till den kortfattade informationen i den tryckta katalogen: Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00. |
251 | Anders Zorn, "Loppan". | Förtydligande/tillägg till den kortfattade informationen i den tryckta katalogen: Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00. |
252 | Harald Sohlberg, HARALD SOHLBERG, | Förtydligande/tillägg till den kortfattade informationen i den tryckta katalogen: Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00. |
253 | Nils Nilsson Skum, Fjällandskap med renar. | Motivet avbildar de berömda Tjirtjam(Sirččám)-strömmarna vilka är en del av Kaitumälven som förbinder övre och nedre Kaitumsjöarna i Lappland. |
264 | Bruno Liljefors, Landskap med gäss. | Förtydligande/tillägg till den kortfattade informationen i den tryckta katalogen: Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00. |
265 | Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap med gärdsgård. | Förtydligande/tillägg till den kortfattade informationen i den tryckta katalogen: Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00. |
315 | Lucio Fontana, Concetto Spaziale. | Utförd 1964-65. Verket är registrerat hos Fondazione Lucio Fontana, Milano, under arkivnummer 176/7. |
334 | Bruno Liljefors, "Havsörn med byte (en knipa) på väg till boet". | Förtydligande/tillägg till den kortfattade informationen i den tryckta katalogen: Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00.
Står fel titel i den tryckta katalogen. Korrekt titel är "Havsörn med byte (en knipa) på väg till boet". |
335 | Carl Milles, "Solglitter", "Najad på delfin". | OBS! Bas av metall ej sten. |
352 | Fernandez Arman, ”Blue and Silver”. | Finns dokumenterad i Archive Denyse Durand-Ruel under nummer 7411. |
428 | Ernst Billgren, "Upptäckt". | Mått 113 x 128 cm inklusive ram. |
587 | SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279). | A crack to the rim ca 5 cm, and some insignificant chip to rim. Minor natural crazings, and firingcracks and firingspots from production. |
611 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Kantspricka. |
677 | KOPPAR, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Jiaqings märke och period (1796-1820). | One with a restored chip to the rim. |
693 | KAFFE/TESERVIS, 10 delar, porslin. Kina, Republik, tidigt 1900-tal, med Guangxus sex karaktärsmärke. | Handles with production error, glaze loss and loss of colour. Firingcracks and firingspots from production. Two dishes with larger chips to rim, two other dishes with smaller chips to rim. One cup with two larger cracks to rim ca 4/5 cm. One cup with chips and two cracks to rim, ca 1/4 cm. One cup with one crack to the rim ca 4 cm. Two cups with several chips to rim. |
741 | BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | two rimcracks, circa 8-9 cm long. otherwise good. |
839 | ARMBAND 18K guld och silver. | slitage |
882 | CARTIER. | Slitage |