Nr. | Föremål | Klubbat pris |
99 | ERIC LÖFMAN, tekanna, Markströms, Uppsala 1976. | 12 000 SEK |
100 | Sigurd Persson, kaffekanna, Stockholm 1984, smed Lars Munkhammar, sterling. | 28 000 SEK |
101 | Nils Nisbel, ljuskrona, Sigtuna 1987, sterling. | 65 000 SEK |
102 | Fredrik Ingemansson, skål, Stockholm 1990, sterling. | 27 000 SEK |
103 | Sigurd Persson, tekanna, Stockholm 1999, smed Lars Munkhammar, sterling silver. | 70 000 SEK |
104 | Olle Ohlsson, kaffekanna, Stockholm 2003, sterling. | 25 000 SEK |
105 | Peter Tereszczuk, skrivset, 4 delar, Arthur Rubenstein, Wien 1895-1925, jugend. | 20 000 SEK |
106 | Tiffany Studios, fotoramar för bord, 2 st, New York, 1900-talets början. | 10 000 SEK |
107 | ALICE NORDIN, skrivställ med uppsats, gjuteri Otto Meyer, Stockholm, jugend. | Återrop |
108 | Svensk formgivare, karmstol, utförd av A. Lagerberg, för Stockholmsutställningen 1897, jugend. | 8 000 SEK |
109 | Svensk formgivare, vägghylla, utförd av A․ Lagerberg, Sverige 1897, jugend. | 6 000 SEK |
110 | Alfred Grenander, skåp, Tyskland ca 1909, jugend. | 44 000 SEK |
111 | Böhlmarks lampfabrik, bordslampa, Stockholm, jugend 1909-20. | 11 000 SEK |
112 | Paul Philippe, figurin, "Pierette", Art Deco, ca 1925. | 94 000 SEK |
113 | Carl Bergsten, soffa och fyra stolar, Nordiska Kompaniet 1915. | 20 000 SEK |
114 | Elis Bergh, sannolikt, bordslampa, CG Hallberg, 1920-30-tal, Swedish Grace. | 4 000 SEK |
115 | Okänd formgivare, bordslampa, 1920-tal. | 7 000 SEK |
116 | Folke Bensow, "Taburett Nr 1", ett par, gjutjärn, Näfveqvarns Bruk ca 1925. | 200 000 SEK |
117 | Rolf Bolin, "Sporturnan", trädgårdsurna, Näfveqvarns Bruk, efter 1925. | 60 000 SEK |
118 | Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace. | 30 000 SEK |
119 | Björn Trägårdh & Nils Fougstedt, bord med tennskiva, Firma Svenskt Tenn, ca 1930. | 36 000 SEK |
120 | Nils Fougstedt, bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925. | 8 500 SEK |
121 | NILS FOUGSTEDT, bord, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1926. | Återrop |
122 | Nils Fougstedt, skrin, tillskrivet, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1935. | 11 000 SEK |
123 | Orrefors, ljuskrona, Swedish Modern, 1930-40-tal. | 46 000 SEK |
124 | Axel Einar Hjorth, skåp, modell "Åbo", Nordiska Kompaniet ca 1928-30. | 36 000 SEK |
125 | Axel Einar Hjorth, golvspegel, modell "Åbo", Nordiska Kompaniet ca 1928-30. | 13 000 SEK |
126 | Folke Bensow, "Taburett No: 2", två stycken, Näfveqvarns bruk, formgiven ca 1925. | 36 000 SEK |
127 | Axel Einar Hjorth, konsolbord "Åbo", Nordiska Kompaniet 1930. | 40 000 SEK |
128 | Axel Einar Hjorth, spegel "Åbo", Nordiska Kompaniet, 1930. | 32 000 SEK |
129 | Uno Åhrén / Björn Trägårdh, tillskriven, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, ca 1930. | Återrop |
130 | Josef Frank, skåp, "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 852, sannolikt 1950-tal. | 400 000 SEK |
131 | Josef Frank, sideboard, modell 1015, Firma Svenskt Tenn, före 1985. | 16 000 SEK |
132 | Anna Petrus, & Estrid Ericson, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928. | 13 000 SEK |
133 | Anna Petrus, vas "Profilvasen", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1960. | 40 000 SEK |
134 | Estrid Ericson, peruansk brännvinsfisk, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1920-tal. | 12 000 SEK |
135 | Josef Frank, "Nationalmuseiskåpet", Firma Svenskt Tenn, 1960-70-tal. | 110 000 SEK |
136 | Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1946. | 26 000 SEK |
137 | Estrid Ericson, halssmycke, Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal. | 9 000 SEK |
138 | Marie-Louise Idestam Blomberg, schackspel med 32 pjäser, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1946. | 26 000 SEK |
139 | Estrid Ericson, troligen, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1951, modell 2520. | 16 000 SEK |
140 | Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn. | 75 000 SEK |
141 | Josef Frank, skåp, "Wellpappskåpet", modell 2192, Firma Svenskt Tenn. | 45 000 SEK |
141A | Josef Frank, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214. | 9 500 SEK |
142 | Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 85 000 SEK |
143 | Axel Einar Hjorth, pall, Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 24 000 SEK |
144 | Axel Einar Hjorth, pall, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 30 000 SEK |
145 | Axel Einar Hjorth, fåtöljer, ett par, troligen modell "Väddö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 100 000 SEK |
146 | Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 60 000 SEK |
147 | Axel Einar Hjorth, skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 75 000 SEK |
148 | Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Wärmdö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 28 000 SEK |
149 | Axel Einar Hjorth, tillskriven, byrå, Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 40 000 SEK |
150 | Axel Einar Hjorth, spegel och bord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 19 000 SEK |
151 | Axel Einar Hjorth, satsbord, 3 delar, troligen modell Sibylla, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 19 000 SEK |
152 | Lars Holmström, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace. | 18 000 SEK |
153 | Lars Holmström, spegel, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal. | 9 000 SEK |
154 | HERBERT ANDERSSONS MÖBELFABRIKER, bord, Swedish Grace, 1920-30-tal. | Återrop |
155 | Herbert Anderssons Möbelfabriker, taburetter, ett par, Swedish Grace 1920-30-tal. | 10 000 SEK |
156 | Sigurd Lewerentz, karmstol, Gemla ca 1932. | 22 000 SEK |
157 | Sture Lindholm, barskåp, Per Jönssons Verkstäder Stockholm, gesällarbete 1934. | 105 000 SEK |
158 | Svensk formgivare, taklampor, ett par, Sverige 1930-40-tal. | 70 000 SEK |
159 | Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, Sverige 1940-tal. | 45 000 SEK |
160 | Svensk formgivare, taklampor, ett par, Sverige 1930-40-tal. | 46 000 SEK |
161 | Svensk formgivare, rumsavdelare/spaljé, möjligen tillverkad av Lublins, Sverige 1940-tal. | 6 500 SEK |
162 | Svensk formgivare, fåtölj, 1950-tal. | 17 000 SEK |
163 | Nils Ahrbom & Helge Zimdahl, bord, Stockholm 1932. | 75 000 SEK |
164 | Nils Ahrbom & Helge Zimdahl, karmstolar, ett par, Stockholm 1932. | Återrop |
165 | NILS AHRBOM & HELGE ZIMDAHL, sideboard, Stockholm 1932. | 15 000 SEK |
166 | Nils Ahrbom & Helge Zimdahl, sidobord/konsolbord, Stockholm 1932. | 8 000 SEK |
167 | Otto Schulz, fåtöljer, ett par, för Boet, Göteborg ca 1935. | 24 000 SEK |
168 | Harald Elof Notini, golvarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1930-tal. | 40 000 SEK |
169 | Gerald Summers, fåtölj, Makers of Simple Furniture, England ca 1935-40. | 260 000 SEK |
170 | Otto Schulz, skåp, Boet, Göteborg, sannolikt. Swedish Modern, daterat 1942. | 24 000 SEK |
171 | Otto Schulz, tillskriven, soffa, Swedish Modern, 1940-50-tal. | 26 000 SEK |
172 | Otto Schulz, (red), tidskriften "Boet", 9+1 volymer, årgång 1928-1936, 1945 samt "Nya Möbler", band IV. | 26 000 SEK |
173 | Tyra Lundgren, skulptur, fågel, brons, daterad 1972. | 28 000 SEK |
174 | Märta Måås-Fjetterström, DRAPERI, "Gula Dubbelkorset", rölakan och gobelängteknik, ca 242 x 160,5 cm, signerat MMF. | 28 300 SEK |
175 | Märta Måås-Fjetterström, DRAPERI, "Taraxacum", gobelängteknik, ca 250 x 158 cm, signerat AB MMF. | 32 000 SEK |
176 | Kerstin Ekengren, DRAPERIER, 1 par, slätvävda, ca 341,5 x 264 respektive 336,5 x 262,5 cm, ett signerat KE 1953 (Kerstin Ekengren). | 44 000 SEK |
177 | Kerstin Ekengren, DRAPERIER, 1 par, slätvävda, ca 344 x 254,5 respektive 343,5 x 252 cm, designat av Kerstin Ekengren, 1950-tal. | 65 000 SEK |
178 | Helmer Osslund, VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 140 x 69 cm, signerad HO 19 KSAL 05. | 34 000 SEK |
179 | Chris Berglund, VÄVD TAPET, "Maskrosboll", gobelängvariant, ca 89 x 90 cm, signerad AB MMF CB. | 24 000 SEK |
180 | Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, VÄVNAD, "Bilöpare", gobelängvariant, ca 32 x 87 cm, signerad AMF. | 11 000 SEK |
181 | Barbro Nilsson, MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 277,5 x 187 cm, signerad AB MMF BN. | 60 000 SEK |
182 | Barbro Nilsson, MATTA, "Tånga brun och grön", gobelängteknik, ca 226,5 x 165 cm, signerad AB MMF BN. | 32 000 SEK |
183 | Marianne Richter, MATTA, "Josefina, lättblå", gobelängteknik, ca 196,5 x 132,5 cm, signerad AB MMF MR. | 28 000 SEK |
184 | Barbro Nilsson, MATTA, "Park röd, Korsnäs", gobelängteknik, ca 447,5 x 424 cm, signerad AB MMF BN. | 330 000 SEK |
185 | Barbro Nilsson, MATTA, "Park, grön", gobelängteknik, ca 361 x 257 cm, signerad AB MMF BN. | 160 000 SEK |
186 | Barbro Nilsson, MATTA, "Park, grön", gobelängteknik, ca 165 x 104,5 cm, signerad AB MMF BN KK. | 18 000 SEK |
187 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ängarna", flossa, ca 285,5 x 183,5 cm, signerad AB MMF. | 40 000 SEK |
188 | Ingegerd Torhamn, MATTA OCH SKISS, "Svensk-Amerika", flossa, gouache, mattan ca 109 x 156 cm, skissen ca 20 x 26 cm, signerade it. | 80 000 SEK |
189 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Lunden", flossa, ca 387,5 x 314,5 cm, signerad AB MMF. | 140 000 SEK |
190 | Marianne Richter, MATTA, "Gula trädet", flossa, ca 224,5 x 143 cm, signerad AB MMF MR. | 36 000 SEK |
191 | Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, MATTA, "Stjärnrundlar, med mörk bakgrund", flossa, ca 401,5 x 274,5 cm, signerad AB MMF AML. | 150 000 SEK |
192 | Barbro Nilsson, MATTA, "Krabban, grå", flossa, ca 224 x 154,5 cm, signerad AB MMF BN. | 24 000 SEK |
193 | MATTA, flossa, ca 337,5 x 343 cm, Sverige omkring 1900-talets mitt. | 60 000 SEK |
194 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ursula", reliefflossa, ca 246 x 165,5 cm, signerad AB MMF. | 22 000 SEK |
195 | Barbro Nilsson, MATTA, "Gyllenrutan grön", reliefflossa, ca 303 x 203 cm, signerad AB MMF BN. | 100 000 SEK |
196 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Grön äng", rölakan, ca 219 x 104 cm, signerad AB MMF. | 17 000 SEK |
197 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Röd grön äng", rölakan, ca 400,5 x 308 cm, signerad MMF. | 135 000 SEK |