Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Betzy Ählström, vas, marqueterie-sur-verre, Reijmyre, jugend, 1901-02. | 38 000 SEK |
2 | Edward Hald, vas, Slipgraal, Orrefors 1954. | 5 000 SEK |
3 | Edvin Öhrström, vas, ariel, "Flickan och Duvan", Orrefors 1939. | 200 000 SEK |
4 | Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1952. | 44 000 SEK |
5 | Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1968. | 9 500 SEK |
6 | Sven Palmqvist, skål, ravenna, Orrefors 1953. | 44 000 SEK |
7 | Vicke Lindstrand, vas, glas, Kosta 1950-tal. | 8 500 SEK |
8 | Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1969. | 28 000 SEK |
9 | Nils Landberg, vas, Orrefors 1960. | 16 000 SEK |
10 | Eva Englund, vas, graal, "Adam och Eva", Orrefors 1988. | 30 000 SEK |
11 | Per B. Sundberg, vas, "fabula", Orrefors 1998. | 26 000 SEK |
12 | Ann Wolff, skulptur, Transjö 1990-tal. | 42 000 SEK |
13 | Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda 1992, unik. | 40 000 SEK |
14 | Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik. | 40 000 SEK |
15 | Bertil Vallien, skulptur, i form av båt, "Boat black", Kosta Boda 2005, unik. | 40 000 SEK |
16 | Jan-Erik Ritzman, vas, Transjö 2004. | 8 000 SEK |
17 | Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda, unik. | 36 000 SEK |
18 | TAPIO WIRKKALA, två vaser och skål, Iittala, 1950-tal. | Återrop |
19 | Tapio Wirkkala, skål, nr 3359, Iittala, Finland, 1950-tal. | 50 000 SEK |
20 | Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau. | 20 000 SEK |
21 | Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900. | 7 500 SEK |
22 | Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal. | 50 000 SEK |
23 | Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau. | 10 000 SEK |
24 | Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau. | 9 000 SEK |
25 | Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau. | 8 000 SEK |
26 | Daum, skål, "Martelé", Nancy, Frankrike, jugend ca 1900. | 24 000 SEK |
27 | Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau ca 1900. | 11 000 SEK |
28 | Cristallerie de Pantin Stv & C, vas, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900. | 5 000 SEK |
29 | Louis Comfort Tiffany, vas, "Favrile", U.S.A, 1909. | 6 500 SEK |
30 | Fulvio Bianconi, vas "fazzoletto" samt flaska "fasce orrizzontale", Venini, Italien 1950-60-tal. | 7 000 SEK |
31 | Paolo Venini, skål "Murrine", Venini, Italien 1960-tal. | 17 000 SEK |
32 | Tobia Scarpa, vas "Occhi", Venini, Murano, Italien 1960-tal. | 7 500 SEK |
33 | Ermanno Nason, sannolikt, vas/kanna, I.V.R Mazzega, Italien, 1950-tal. | 24 000 SEK |
34 | Ercole Barovier, vas "Oriente", Barovier & Toso, Murano, Italien, sannolikt 1940-tal. | 24 000 SEK |
35 | Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal. | 30 000 SEK |
36 | Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal. | 30 000 SEK |
37 | Nils Barck, vas, jugend. | 4 000 SEK |
38 | Ferdinand Boberg, prakturna med lock, Gustavsberg 1914. | 20 000 SEK |
39 | Einar Luterkort, urna, Upsala Ekeby, Swedish Grace, 1930-35. | 8 500 SEK |
40 | Wilhelm Kåge, vas och skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1953-60. | 8 000 SEK |
41 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950. | 7 500 SEK |
42 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1955. | 14 000 SEK |
43 | Wilhelm Kåge, urna, "Farsta", Gustavsbergs studio 1957. | 35 000 SEK |
44 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal. | 36 000 SEK |
44A | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1957. | 37 000 SEK |
45 | Wilhelm Kåge, urna, Farsta, Gustavsbergs studio. | 36 000 SEK |
46 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964. | 34 000 SEK |
47 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961. | 85 000 SEK |
48 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963. | 16 000 SEK |
49 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960. | 15 000 SEK |
50 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962. | 100 000 SEK |
51 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1963. | 11 000 SEK |
52 | Hertha Hillfon, skulptur, Sverige, 1900-talets senare del. | 12 000 SEK |
53 | Åke Holm, skulptur, "Petrus fiskaren", Höganäs 1950-60-tal. | 19 000 SEK |
54 | Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike. | 17 000 SEK |
55 | Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike. | 55 000 SEK |
56 | Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike. | 17 000 SEK |
57 | Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike. | 22 000 SEK |
58 | Hans Hedberg, skulptur, i form av ett par körsbär, Biot, Frankrike. | Återrop |
59 | Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike. | 24 000 SEK |
60 | Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, kvinnotorso, Fogdarp, Förslöv. | 42 000 SEK |
61 | Axel Salto, vas, "Knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1958. | 310 000 SEK |
62 | Axel Salto, vas, Royal Copenhagen, Danmark. | 95 000 SEK |
63 | RUT BRYK, skulptur/vas, Arabia, Finland 1960-tal. | Återrop |
64 | RUT BRYK, skulptur, Arabia, Finland 1950-60-tal. | Återrop |
65 | Rut Bryk, relief "Flock of birds", Arabia, Finland ca 1955. | 105 000 SEK |
66 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1940-tal. | Återrop |
67 | Birger Kaipiainen, skulptur, Rörstrand, Lidköping 1950-tal. | 47 000 SEK |
68 | Birger Kaipiainen, väggskulptur, Rörstrand 1950-tal. | 18 000 SEK |
69 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland. | 46 000 SEK |
70 | Birger Kaipiainen, fat, stengods, Arabia, Finland. | 60 000 SEK |
71 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland. | 100 000 SEK |
72 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland. | Återrop |
73 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland. | 34 000 SEK |
74 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1970-80-tal. | 30 000 SEK |
75 | Sandro Vachetti, figurin "Balilla", Essevi, Italien, 1930-tal. | 7 000 SEK |
76 | Pablo Picasso, kanna, "Pichet espagnol", Madoura, Vallauris, Frankrike 1954, ed 13/300. | 105 000 SEK |
77 | Pablo Picasso, plakett "Profil de taureau", Madoura, Vallauris 1956, A Ramié 315. | 37 000 SEK |
77A | Pablo Picasso, fat "Tête de chèvre de profil", Madoura, Vallauris, Frankrike 1950. | 42 000 SEK |
78 | Pablo Picasso, skulptur, "Grosse tête, profil gauche", Madoura, Vallauris, Frankrike 1965. | 165 000 SEK |
79 | Pablo Picasso, plakett, "Tête Polychrome", Madoura, Vallauris, Frankrike 1961. | 60 000 SEK |
80 | Johan Rohde, kandelabrar, ett par, modell 343, Georg Jensen & Wendel, Danmark 1945-51, sterling. | 50 000 SEK |
81 | Johan Rohde, bestickuppsättning,110 del "Konge/Acorn", för Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling och rostfritt stål. | Återrop |
82 | Johan Rohde, bestickuppsättning, 92 delar "Dronning/ Acanthus", Georg Jensen, Danmark efter 1945, sterling och rostfritt. | 25 000 SEK |
83 | Johan Rohde, bestickuppsättning, 86 delar, modell Konge/Acorn, Georg Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-51, sterling. | 35 000 SEK |
84 | Harald Nielsen, teservis, tre delar, för Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling. | 14 000 SEK |
85 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring med hänge, Georg Jensen, Köpenhamn, sterling. | 6 000 SEK |
86 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring med sten, firma Georg Jensen, Köpenhamn, modell 247, sterling. | 19 000 SEK |
87 | Astrid Fog, halsband och armband, Georg Jensen, Köpenhamn, ca 1970, sterling. | 20 000 SEK |
88 | TAPIO WIRKKALA, vas, silver, Kultakeskus OY, Hämeenlinna, 1976, 830/1000. | Återrop |
89 | Tapio Wirkkala, kandelaber för tretton ljus, "TW412" Hopeakeskus OY, Finland efter 1968, sterling. | Återrop |
90 | Wiwen Nilsson, bordslampa, Lund 1926. | 17 000 SEK |
91 | Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 142 delar, Lund 1938-1965, sterling. | 185 000 SEK |
92 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, armring, egen ateljé, 1945-50-tal. | 16 000 SEK |
93 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring med två hängen, egen verkstad, Stockholm 1952. | 95 000 SEK |
94 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke samt örhängen, ett par, Stockholm 1953 (endast halsring stämplad). | 24 000 SEK |
95 | Atelier Borgila, jardiniere, Stockholm 1955, sterling ( silver från Falu Silvergruva). | 34 000 SEK |
96 | Atelier Borgila, skrin, Stockholm 1955, sterling. | 13 000 SEK |
97 | Sigurd Persson, kaffeservis, 3 delar, sterling silver, Stockholm 1949-50 (kaffekannan), smed Olle Kvist. | 25 000 SEK |
98 | Claës E. Giertta, armring, Stockholm 1966, med fasettslipade bergkristaller, 18K. | 25 000 SEK |