Contemporary Art & Design 602
Ändringar
Nr. | Föremål | Ändringar |
54 | Carl Fredrik Reuterswärd, "Non-Violence". | Framtagen 2001. |
105 | Anders Knutsson, "Starry Messenger #17". | Ingen droit de suite / följerätt. |
106 | Fernandez Arman, "Venus aux Petits Cuilliers". | Korrekt titel är "Venus aux Petits Cuilliers" |
111 | Richard H. Pettibone, "Roy Lichtenstein Hopeless 1963". | Proveniens: OK Harris Gallery, New York, USA. Galerie Aronowitsch, Stockholm. Privat samling, Stockholm. |
115 | ROLF HANSON, pannå, signerad Rolf Hanson a tergo. | Felaktig titel angiven tidigare, korrekt titel "Runtom hus II".
Förlaga till färglitografi med samma namn. |
158 | Olafur Eliasson, "The Inner Cave Series", 1998, 36 delar. | Upplaga 6/6. |
167 | László Moholy-Nagy, Untitled (FGM206), 1925-28. | Följerätt utgår ej. |
173 | Leif-Erik Nygårds, "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962". | Det korrekta bildmåttet är 70 x 105 cm. |
207 | Andy Warhol, "Rebel without a cause (James Dean)" ur: "Ads". | An addition to the condition report: Area (ca 12 cm) with superficial creases and some minor colour loss ca 36 cm from the top left margin. |
Föremål med exportförbud
Det finns inga föremål med exportförbud.
Föremål med införselmoms
Det finns inga föremål med införselmoms.