Contemporary Art & Design 602

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
54Carl Fredrik Reuterswärd, "Non-Violence".Framtagen 2001.
105Anders Knutsson, "Starry Messenger #17".Ingen droit de suite / följerätt.
106Fernandez Arman, "Venus aux Petits Cuilliers".Korrekt titel är "Venus aux Petits Cuilliers"
111Richard H. Pettibone, "Roy Lichtenstein Hopeless 1963".Proveniens: OK Harris Gallery, New York, USA. Galerie Aronowitsch, Stockholm. Privat samling, Stockholm.
115ROLF HANSON, pannå, signerad Rolf Hanson a tergo.Felaktig titel angiven tidigare, korrekt titel "Runtom hus II". Förlaga till färglitografi med samma namn.
158Olafur Eliasson, "The Inner Cave Series", 1998, 36 delar.Upplaga 6/6.
167László Moholy-Nagy, Untitled (FGM206), 1925-28.Följerätt utgår ej.
173Leif-Erik Nygårds, "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962".Det korrekta bildmåttet är 70 x 105 cm.
207Andy Warhol, "Rebel without a cause (James Dean)" ur: "Ads".An addition to the condition report: Area (ca 12 cm) with superficial creases and some minor colour loss ca 36 cm from the top left margin.

Utdragna föremål

Nr.
210

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.