9
911760

KONSOLBORD, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
135 000 SEK

Skulpterade, förgyllda och bronserade. Skivor av kolmårdsmarmor. Dekor av akantusblad, rocailler och granatäpplen. Längd 77, bredd 35,5, höjd 86 cm.

Förgyllningen med slitage.

Proveniens

Säbylund, Närke.