10
911749

SPEGEL. Stockholmsarbete, 1760-tal. Rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön med granatäpplen, snäcka och bladformationer. I ramen infällt spegelglas. Med Stockholm hallstämpel. Höjd 175, bredd 75 cm.

Slitage.

Proveniens

Säbylund, Närke.

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens spegel avbildad sid. 217.