Skulpterad trären ek. Skiva av rosa marmor. Fristående. Rektangulär form med svängda hörn. Genombruten sarg med rosettupphängda lagergirlander. Raka bladhölstrade kannelerade ben med rosettanfanger. Benkryss med bladhölstrad pinjekotte. Längd 155, bredd 106, höjd 74 cm.
Lagad skiva. Dekorskador. Lagningar.