49
892903

HÖRNKONSOLBORD, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Skivor av vit marmor. Dekor av pärlstav och fransar. Längd 71,5, bredd 50, höjd 82 cm.

Dekorkompletteringar. Dekorbortfall. Senare skivor av marmor.

Proveniens

Tidigare Geddeholm, Västmanland.