Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön med granatäpplen och bladformationer. I ramen infällt spegelglas. Med Stockholms hallstämpel 176(3)?. Höjd 175, bredd 75 cm.
Renoverad. Senare glas.
Säbylund, Närke.
Svenska slott och herresäten i Sverige vid 1900-talets början, 1910, Närke, Säbylund, text av Eugène Lewenhaupt, auktionens spegel avbildad sid. 24.