Nr. | Föremål | Klubbat pris |
494 | RÖKELSEKAR med LOCK och STÄLL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
495 | PENSELBURK, porslin. Qingdynastin, omkring 1900. | 8 000 SEK |
496 | GOLVVAS, porslin. Qingdynastin, omkring 1900 med märke. | 85 000 SEK |
497 | PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. Med Kangxis sex karaktärers märke. | 30 000 SEK |
498 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 8 000 SEK |
499 | SKÅL, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke (1644-1912). | 110 000 SEK |
500 | FAT, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti omkring 1900, märke. | 18 000 SEK |
501 | SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med Xianfengs märke (1644-1912). | 60 000 SEK |
502 | BRICKA, porslin. Qingdynastin, omkring 1900. | 40 000 SEK |
503 | VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912). | 13 000 SEK |
504 | SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 500 SEK |
505 | FAT, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongs märke (1644-1912). | 35 000 SEK |
506 | SKÅL, porslin. Kina, Republik med Xianfengs sex karaktärers märke (1912-49). | Återrop |
507 | FAT, ett par, porslin. Troligen Republik, med Daoguangs sigillmärke (1912-49). | 200 000 SEK |
508 | VAS, porslin, Qingdynastin, Daoguangs märke och period (1821-50). | 155 000 SEK |
509 | VAS, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 12 000 SEK |
510 | FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 28 000 SEK |
511 | FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 8 500 SEK |
512 | TALLRIKAR, 12 stycken snarlika, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 24 000 SEK |
513 | ASSIETTER, nio stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 14 000 SEK |
514 | FLASKA, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | Återrop |
515 | SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 10 000 SEK |
516 | FAT, porslin. Mingdynastin, 1500-tal. | 5 500 SEK |
517 | TALLRIKAR, sju stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 9 500 SEK |
518 | TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 7 000 SEK |
519 | ASSIETTER, fem stycken, porslin. Mingdynastin, Tianqi/Chongzhen (1621-44). | 10 000 SEK |
520 | FAT, sex stycken, porslin. Mingdynastin, Tianqi/Chongzhen (1621-44). | 6 500 SEK |
521 | ASSIETTER, åtta stycken, porslin. Mingdynastin, Tianqi/Chongzhen (1621-44). | 9 500 SEK |
522 | SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 10 000 SEK |
523 | TEKANNA MED LOCK, porslin, Mingdynastin (1368-1644). | 15 000 SEK |
524 | URNA, porslin. Transition, 1600-tal. | 11 000 SEK |
525 | RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal. | 6 000 SEK |
526 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 000 SEK |
527 | SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 15 000 SEK |
528 | FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 55 000 SEK |
529 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 48 000 SEK |
530 | SKÅL, porslin. Qingdynastin med Kangxis sex karaktärers märke och period (1662-1722). | 48 000 SEK |
531 | KRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 70 000 SEK |
532 | URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 500 SEK |
533 | BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 300 SEK |
534 | RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 28 000 SEK |
535 | VASER med LOCK, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 44 000 SEK |
536 | VASER, ett par, porslin, Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 15 000 SEK |
537 | FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft. | 25 000 SEK |
538 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 500 SEK |
539 | URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 38 000 SEK |
540 | RÖKELSEKAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 24 000 SEK |
541 | SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 18 000 SEK |
542 | TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
543 | SERVIS, 47 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820). | 95 000 SEK |
544 | Tallrikar, 20 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 11 000 SEK |
545 | TERRIN med LOCK och FAT, Kina, kompaniporslin.
Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
546 | TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 8 500 SEK |
547 | VAS, porslin. Qingdynastin med Xianfengs sex karaktärers märke och period (1851-1861). | 1 100 000 SEK |
548 | SKÅL, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke (1644-1912). | Återrop |
549 | FAT, porslin. Qingdynastin, med Guangxus märke och period (1875-1908). | 13 000 SEK |
550 | VAS, porslin. Kina, 1900-tal. | 30 000 SEK |
551 | ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-talets början. | 10 000 SEK |
552 | URNA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 36 000 SEK |
553 | SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Guangxus märke och period (1875-1908). | 12 000 SEK |
553A | FLASKOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 000 SEK |
554 | SCROLLPOT/FISKBASSÄNG, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 500 SEK |
555 | PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |
556 | TULPANVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 9 000 SEK |
557 | DAMUR som går att bära som brosch samt hänge. Emalj samt gammal- och rosenslipade diamanter. Cylindergång. Ca 1890-1900. | 10 000 SEK |
558 | BROSCH i form av en orm med emalj, cabochonslipad rubin, gammalslipade och rosenslipade diamanter samt pärla. | 8 000 SEK |
559 | BROSCH i form av en elefant, med briljantslipade diamanter samt rubin. Troligen England sent 1800-tal. | 13 000 SEK |
560 | BROSCH med gammal- samt antikslipade diamanter och rubiner, i form av en fluga. Diamanter totalt ca 2.00 ct. | 20 000 SEK |
561 | COLLIER "tro, hopp och kärlek" med gammalslipade diamanter totalt ca 2.00 ct. | 11 000 SEK |
562 | BROSCH med 5 st gammalslipade diamanter, totalt ca 8.00ct, kvalitet ca I-K/VS-SI. | 125 000 SEK |
563 | RING med rosenslipade diamanter. Troligen sent 1700-tal. | Återrop |
564 | HALSBAND samt BROSCH, med rosenslipade diamanter. Troligen omkring år 1800. | Återrop |
565 | ARMRING med rubiner samt gammalslipade diamanter, totalt ca 0.30ct. | 45 000 SEK |
566 | COLLIER med rosenslipade diamanter. | Återrop |
567 | ARMBAND med gammalslipade diamanter totalt ca 1.50 ct. Troligen 1890-tal. | Återrop |
568 | ARMBAND med 4st lavakaméer med antikiserande motiv. En extra lavakamé medföljer. | 14 000 SEK |
569 | BROSCH/HÅRGÖMMA med pärlor, diamanter och turkos emalj, prydd med motiv av förgätmigej. Franska exportstämplar. | Återrop |
570 | ARMRING med gammalslipad diamant ca 0.35 ct samt rosenslipade diamanter. Originalschatull. Gåva från Oscar II. | 15 000 SEK |
571 | COLLIER, Gustav Dahlgren & co, Malmö. Troligen sent 1800-tal. | 15 000 SEK |
572 | COLLIER med seedpärlor, troligen England. 1800-talets första hälft. | Återrop |
573 | PÄRLCOLLIER med äkta sötvattenspärlor (flodpärlor). Lås med rosenslipade diamanter. Certifikat från GCS. | 14 000 SEK |
574 | COLLIER med rosens-, markis-, droppslipade diamanter samt troligen äkta saltvattenspärlor. | Återrop |
575 | RING med äkta orientalisk saltvattenspärla samt diamanter totalt ca 0.40 ct. | Återrop |
576 | COLLIER med akvamarin ca 37.00 ct, samt rosen- och gammalslipade diamanter. Ca år 1900. | 38 000 SEK |
577 | COLLIER med turmaliner samt rosenslipade diamanter. Belle Epoque, circa 1910. | 30 000 SEK |
578 | BROSCH, sent 1800-tal, med gammalslipade diamanter totalt ca 2.00 ct samt troligen äkta saltvattenspärla. | Återrop |
579 | COLLIER med en droppslipad akvamarin, ca 6.00 ct, rosenslipade diamanter samt pärlor. | 17 000 SEK |
580 | ÖRHÄNGEN med troligen orientaliska pärlor samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.54 ct. | 90 000 SEK |
581 | BROSCH i form av en blomkvist med gammalslipade diamanter totalt ca 10.00 ct. Sent 1800-tal. | Återrop |
582 | BROSCH med gammalslipade diamanter totalt ca 9.40 ct, mittsten ca 1.10 ct. | Återrop |
583 | RING med grön beryll, ca 17.00 ct, samt briljantslipade diamanter totalt ca 1.29 ct. | 28 000 SEK |
584 | COLLIER med 5 rader naturliga pärlor (en pärla odlad). Lås med gammal- samt rosenslipade diamanter. Certifikat från GCS. | Återrop |
585 | BROSCH med trappslipad smaragd ca 2.00 ct samt gammal- åttkants- och rosenslipade diamanter. | Återrop |
586 | RING med topas, ca 3.30 ct, samt gammalslipade diamanter totalt ca 0.10 ct. | Återrop |
587 | RING med rosenslipade diamanter. Troligen sent 1700-tal. | 27 500 SEK |
588 | ARMBAND, odlad pärla, gammal - och rosenslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland. | Återrop |
589 | COLLIER äkta saltvattenspärlor, Ø 3.8 - 8.8 mm. Lås med diamanter. Certifikat från GCS. | Återrop |
590 | ÖRHÄNGEN med naturliga conchpärlor samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.12 ct. | 18 000 SEK |
591 | BROSCH med äkta pärlor samt gammalslipade diamanter totalt ca 2.00 ct. Certifikat från GPL. | Återrop |
592 | TIARA/BROSCH med gammalslipade diamanter samt möjligen odlade pärlor i form av en liljekonvalj. | 280 000 SEK |