Nr. | Föremål | Klubbat pris |
294 | RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Kina, Qingdynastin, 1600/1700-tal, på träställ. | Återrop |
295 | SKULPTUR, brons. Daoistisk dignitär, Mingdynastin (1368-1644). | 22 000 SEK |
296 | BODHISATTVA i kopparlegering, 1600/1700-tal. | 23 000 SEK |
297 | SKÅL, exportsilver, Shanghai, bär stämplar Shanghai Woshing, cirka 1910. | 13 000 SEK |
298 | TESERVIS, tre delar, silver. Shanghai, tidigt 1900-tal. | 13 000 SEK |
299 | KOPP med FAT, exportsilver. Tidigt 1900-tal, sannolikt Shanghai. | 4 200 SEK |
300 | BÄGARE, silver. Shanghai, tidigt 1900-tal. | 11 000 SEK |
301 | SILVERMYNT, två stycken. Republik, tidigt 1900-tal. | 3 500 SEK |
302 | MÅLNING, motiv med lekande hundar vid en trädgårdsklippa, sen Qingdynastin (1644-1912). | 32 000 SEK |
303 | LYKTA, trä och siden. Qingdynastin, omkring 1900. | 8 000 SEK |
304 | SKULPTURGRUPP, trä. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
305 | BODHISATTVA AVALOKITESHVARA, kopparlegering. Möjligen Tibet/Himalaya, 12/1300-tal. | 150 000 SEK |
306 | STAV i SCHATULL, trä. Japan, Meiji (1868-1912). | 13 400 SEK |
307 | TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming dynasti (1368-1643). | Återrop |
308 | MÅLNING, föreställande himmelsk ämbetsmann åtföljd av en demon, Qing dynastin, 17/1800-tal. | 5 000 SEK |
309 | MÅLNING, föreställande himmelsk väktarfigur, Qingdynastin, 17/1800-tal. | 8 000 SEK |
310 | FAT, ett par, keramik. Song dynastin (960-1279). | 16 000 SEK |
311 | BOJAN, porslin. Mingdynastin, Wanli (1576-1620). | 7 300 SEK |
312 | BRICKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. | 5 000 SEK |
313 | VAS, porslin. Qingdynastin med Guangxus sex karaktärers märke och period, (1874-1908). | 190 000 SEK |
314 | SKÅL, porslin. Kina, Qingdynastin (1644-1912) med Yongzhengs märke. | 32 000 SEK |
315 | HÄST, lergods. Tang/Suidynastin (581-906). | 9 500 SEK |
316 | KRUKA, keramik. Song/Yuandynastin (960-1368). | Återrop |
317 | HUVUDSTÖD, keramik. Yuan/Mingdynastin (1271-1644). | 8 000 SEK |
318 | STÄLL, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 16 000 SEK |
319 | VAS, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 5 000 SEK |
320 | SKÅL, porslin. Mingdynastin med hallmärke (1368-1644). | 6 500 SEK |
321 | SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 50 000 SEK |
322 | VAS, porslin. Transition, 1600-tal. | 46 000 SEK |
323 | VAS, porslin. Transition, 1600-tal. | 19 000 SEK |
324 | TESERVIS, 17 delar, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 30 000 SEK |
325 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 26 000 SEK |
326 | FAT, fem stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-talets andra hälft. | 12 000 SEK |
327 | SKÅL, keramik, temmoku, Songdynastin (960-1279). | 17 000 SEK |
329 | SKÅL, keramik. Cizhou, northern blackware. Sannolikt Jindynastin (1115-1234). | 22 000 SEK |
330 | SKÅL, keramik. Cizhou-typ, northern blackware, Jin dynastin (1115-1234). | 11 000 SEK |
331 | SKÅLAR, 2 st., porslin. Ding-typ, Songdynastin (960-1279). | 26 000 SEK |
332 | SKÅL, porslin, Qingbai-typ, Yuandynastin (1260-1368). | 20 000 SEK |
333 | SKÅL, keramik. Junglasyr, Song-Yuan dynastin (960-1368). | 17 000 SEK |
334 | FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1619). | Återrop |
336 | FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 5 000 SEK |
337 | URNA, porslin, Transition, 1600-tal. | 30 000 SEK |
338 | RÖKELSEKAR, 2st., porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
339 | SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Guangxus sex-karaktärers märke och period (1875-1908). | 38 000 SEK |
340 | SKÅLFAT, 6 st., porslin. Guangxus märke, tidigt 1900-tal. | 18 000 SEK |
341 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Guangxus sex karaktärers märke och period (1875-1908). | 9 000 SEK |
342 | SKÅL, porslin. Guangxus märke, tidigt 1900-tal. | 5 000 SEK |
343 | VAS, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal. | 15 000 SEK |
344 | FIGURIN, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal. | 40 000 SEK |
345 | ASK med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912). | 70 000 SEK |
346 | ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin med sigillmärke. | 32 000 SEK |
347 | ASK med LOCK, lack. Qing dynastin med Qianlongs märke. | 55 000 SEK |
348 | SKÅP, cinnoberlack. Qingdynastin, 1700-tal. | 1 600 000 SEK |
349 | ASK m LOCK, lackarbete. Qingdynastin (1644-1912). | 22 000 SEK |
350 | VAS, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644). | 16 000 SEK |
351 | SKÅP, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti (1644-1912). | 75 000 SEK |
352 | SKRIVBORD, hardwood. Late Qing dynasty, circa 1900. | 640 000 SEK |
353 | ALTARBORD, hardwood. Tidigt 1900-tal. | 20 000 SEK |
354 | PIEDESTALER, ett par, hardwood. 1900-talets första hälft. | 50 000 SEK |
355 | BRUSHPOT, trä. Qingdynastin (1644-1912). | 28 000 SEK |
356 | TEXTIL, skuren silkesammet med pioner, 189 x 122,5 cm, Kina, Qingdynastin, 1800-tal. | 15 000 SEK |
357 | ROCK, broderat siden, höjd 131 cm, Kina sen Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |
358 | KJOL, broderat siden, höjd 98 cm (av vilket 80 cm är siden), Kina sen Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |
359 | SOLFJÄDRAR, två stycken. Qingdynastin, 1800-tal. | 24 000 SEK |
360 | SOLFJÄDERFODRAL, tre stycken, samt GLASÖGONFODRAL, och en SOLFJÄDER. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 20 000 SEK |
361 | TYGRULLE, siden. Sen Qingdynasti (1644-1912). | 24 000 SEK |
362 | RITUELLT VINOFFERKÄRL (Jue), brons. Troligen Shang dynastin (1600-1046 f.Kr.). | 60 000 SEK |
363 | SPEGEL, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
364 | KÄRL, brons. Mingdynastin (1368-1644) eller äldre. | 28 000 SEK |
365 | URNA, Hu, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 6 000 SEK |
366 | RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 18 000 SEK |
367 | FIGURIN, brons. 14/1500-tal eller tidigare. | 520 000 SEK |
368 | GUDOM, förgylld kopparlegering. Nepal, norra Indien, 1100-tal. | 95 000 SEK |
369 | KUBERA, kopparlegering. Tibet, 1400-tal. | 110 000 SEK |
370 | AMITAYUS, förgylld kopparlegering. Tibet, 1400-tal. | 55 000 SEK |
371 | BUDDHA som BARN, brons, sen Mingdynastin/tidig Qingdynasti, 1600-tal. | 8 000 SEK |
372 | SHAKYAMUNI BUDDHA, brons. Troligen Mingdynasti/tidig Qing dynasti, 1600-tal. | 15 000 SEK |
373 | GUANYIN, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644). | 150 000 SEK |
374 | SITTANDE GUANYIN, kopparlegering. Möjligen Mingdynastin, (1368-1644). | 22 000 SEK |
375 | VÄKTARE, brons. Mingdynastin, (1368-1644). | 5 500 SEK |
376 | RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Mingdynasti, 1600-tal. | 4 000 SEK |
377 | GUANYIN, förgylld kopparlegering. Mingdynastin (1368-1644). | 15 000 SEK |
378 | GUANYIN, brons. Sen Mingdynasti. | 12 000 SEK |
379 | SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 155 000 SEK |
380 | ALTARUPPSATS, brons. Tibet, 16/1700-tal. | Återrop |
381 | AVALOKITESHVARA, förgylld kopparlegering. Tibet, circa 1800. | 43 000 SEK |
382 | DEKORDELAR, två stycken, repoussé, Tibet, 1700/1800-tal. | 9 000 SEK |
383 | SKULPTUR, trä. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
384 | KRIGSGUDEN ZHENWU, förgyllt och lackerat trä. Qingdynastin, troligen Qianlong (1736-95). | 16 000 SEK |
385 | BODHISATTVA, lackerat och förgyllt trä. Japan, Edo, 1700-tal. | Återrop |
386 | SVÄRDSFÄSTEN, två stycken, brons. Japan, Edo (1603-1868). | 4 500 SEK |
387 | TEKANNA med LOCK, kopparlegering Japan, sen Edo period (1603-1868). | Återrop |
388 | ASK, bambu, Japan, Meiji (1868-1912). | 5 000 SEK |
389 | BUDDHA, brons. Thailand, troligen Lanna, 14-1500-tal. | 16 000 SEK |
390 | SKULPTURHUVUD, brons. Thailand, troligen U-Tong, 1400-tal. | 16 000 SEK |
391 | SKULPTURHUVUD, brons. Thailand, 16/1700-tal. | 24 000 SEK |
392 | SKULPTURHUVUD, koppar legering. Thailand, Troligen 1700-tal, Ayutthuya. | Återrop |
393 | BUDDHA, brons. Thailand, sent 1800-tal. Rattanakosin. | 4 500 SEK |
394 | THANGKA, färgpigment på bomull och papper. Tibet, 17/1800-tal. | Återrop |
395 | THANGKA, Mahakala, Tibet, 1800-tal. | Återrop |