Förgylld, kuppa i form av skeppsskrov, med graverad bladslinga samt på däcket graverad fisk, skaft med genombruten dekor, foten med driven och ciselerad dekor med vågmönster och sjöodjur. Total höjd 21 cm, vikt 232 gram.
Mast och segel saknas. Sekundär "schmeck". Skador, foten med bristning.