903
772245

ARVID FLOBERG, Stockholm 1783, sockerskål med lock, silver, gustaviansk.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris

Rund med parställda hänklar, locket med bärknopp, på foten lodangivelse 38 3/4 l. Undertill stämplat ägarvapen för adliga ätten Tersmeden. Även locket med stämplar. Höjd 18 cm, vikt 508,5 gram.

Hårt slitage på livet.