Fanerad med valnöt och lönn. Skiva av polykristallint kvarts. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Inläggningar av fält och stjärnmönster. Svärtade ben. Längd 115, bredd 73, höjd 77 cm. Nyckel medföljer.
Senare beslag. Sprickor, fanerskador, skiva med skador.
Friherre Axel Lagerbielke (1865-1921).
Svenska hem i ord och bilder, 1913, Friherre Axel Lagerbielke, Birger Jarlsgatan 16, Stockholm, auktionens byrå avbildad i stora salongen sid. 10.