Mörkblåmelerad botten övermönstrad med polykroma blom- och medaljongmönster. Röd huvudbård med palmetter, blommor och stora blad.
Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydligt hål. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med smärre trampveck och skador, kortsidorna med skador och lagningar.