Nr. | Föremål | Ändringar |
6 | Christo & Jeanne-Claude, "Wrapped book". | Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare i New York 1974-75. |
31 | Andy Warhol, Jackie Kennedy, ur: "Flash - November 22, 1963". | Numrerade upplagan 200 exemplar/Numbered edition of 200. |
32 | Andy Warhol, Plate 37, Italian Carbine, ur: "Flash - November 22, 1963". | Numrerade upplagan 200 exemplar/Numbered edition of 200. |
38 | Andy Warhol, Plate II, ur: "Flash - November 22, 1963". | Numrerade upplagan 200 exemplar/Numbered edition of 200. |
39 | Andy Warhol, Plate XI, John F. Kennedy, from: "Flash - November 22, 1963". | Numrerade upplagan 200 exemplar/Numbered edition of 200. |
44 | Wolfgang Tillmans, "Paul, New York", 1994. | Detta motiv återfinns i Moderna Museets samlingar. |
47 | Albert Watson, "15 North, Exit 25, Las Vegas, 2001". | Omfattas av följerätt (d) |
55 | Albert Watson, "Keith Richards, New York City, 1988". | Omfattas av följerätt (d) |
59 | Ola Kolehmainen, "Composition of Collected Reflections", 2007. | Signerad Ola Kolehmainen på medföljande certifikat utfärdat av konstnären. |
61 | Leif-Erik Nygårds, "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962". | Enligt fotografen tillhör detta fotografi en upplaga på 7 AP. Inga fler exemplar har tagits fram i den här storleken och tekniken. |
69 | Cooper & Gorfer, "Lucie Above Mother", 2014. | Omfattas av följerätt (d) |
76 | Albert Watson, "Ziyi Zhang, Los Angeles, 2005". | Omfattas av följerätt (d) |
86 | Ola Kolehmainen, "White, Pink, Yellow, Green", 2007. | Signerad Ola Kolehmainen på medföljande certifikat utfärdat av konstnären. |
104 | Albert Watson, "Breaunna on Leopard Print Bedspread, Las Vegas Hilton, 2001". | Omfattas av följerätt (d) |
134 | Nathalia Edenmont, "She is a Dandy", 2015. | Omfattas av följerätt (d) |
135 | Albert Watson, "Breunna at Fridge, Budget Suites, Las Vegas", 2000. | Omfattas av följerätt (d) |
181 | Oscar Murillo, "Untitled". | Omfattas av följerätt (d) |
184 | Jean Tinguely, "Bascule (EOS) VII". | Omfattas av följerätt (d) |
234 | Sandro Chia, "Donna con Orsacchiotto". | Enligt uppgift från Archivio Chia är detta exemplar ett AP ur en upplag på 3. Certifikat medföljer skulpturen. |