"Ziyi Zhang, Los Angeles, 2005"
Signerad Albert Watson och numrerad 3/10 a tergo. Archival pigment print, bildyta 87 x 115. Bladstorlek 107 x 140 cm.
Omfattas av följerätt (d)
Inköpt direkt från fotografen av nuvarande ägare.
Den kinesiska skådespelaren Ziyi Zhang spelade huvudrollen i filmen "Memoirs of a Geisha" som hade premiär på The Kodak Theatre i Hollywood, Los Angeles, den 4 december 2005. Filmen baseras på Arthur Goldens välkända roman med samma namn. Det vackra porträttet taget av Albert Watson användes som filmaffisch. Filmen nominerades till hela sex Academy Awards (Oscars) och tog slutligen hem tre av dem.