Nr. | Föremål | Ändringar |
71 | Edward Hald, skål, slipgraal, Orrefors 1948. | Slipgraal. |
99 | Dale Patrick Chihuly, skulptur, 2 delar, Seattle, USA 1983. | Den större med spricka i botten. |
139 | Stig Lindberg, schackpjäser, 31 st, Gustavsberg 1970-tal. | Skall vara 31 st. |
167 | Berndt Friberg, Vaser, 5 st, Gustavsbergs Studio, bl a 1973 och 1976. | Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 11.075 kr. |
169 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962. | Retusch på fotringen. |
172 | Berndt Friberg, vaser, 3 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-tal. | Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 8.860 kr. |
174 | Berndt Friberg, vaser, 5 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1970-tal. | Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 15.505 kr. |
175 | Berndt Friberg, vaser, 4 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1973-76. | Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 13.290 kr. |
182 | Berndt Friberg, vaser, 2 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-tal. | Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 6.645 kr. |
185 | Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1969-77. | Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 11.075 kr. |
192 | Berndt Friberg, Vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1972-77. | Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 6.645 kr. |
193 | Anders Bruno Liljefors, vaser, 2 st och skål, Gustavsberg studio ca 1950. | Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 6.645 kr. |
194 | Anders Bruno Liljefors, skål och vas, Gustavsbergs studio ca 1950. | Följerätt utgår endast om snittpriset överstiger minimipriset (2215 kr/objekt), dvs om det klubbade priset överstiger 4.430 kr. |
195 | Helmer Osslund, skål, Höganäsbolagets kärlfabrik, 1897. | Lagningar/ retuscher kring hästarnas öron. |
204 | Hans Hedberg, ägg, 2 st och ask, Biot, Frankrike. | Det minsta ägget med kantnagg. |
233 | Ingrid Herrlin, korg med 30 gröna äpplen och vagn, Sverige ca 1988. | Korg och kärra med lagningar. |
348 | Josef Frank, matbord modell 771, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal. | Den totala längden är cirka 330 cm. |
392 | OKÄND FORMGIVARE, spegel, 1950-60-tal. | Kedjan senare, the chain later. |
430 | Alvar Aalto, serveringsvagn, licenstillverkad av Aalto Design Hedemora för Artek, Sverige 1946-56, modell 900. | Kakelplattorna ersatta. |
445 | Mats Theselius, fåtölj "STAR", Källemo 2009. | Skall vara 2009. |
495 | Barbro Nilsson, MATTA. "Rosengång, röd". Rosengång. 181,5 x 81,5 cm. Signerad AB MMF BN. | Följerätt! |
504 | Barbro Nilsson, MATTA. "Falurabatten grön". Flossa. 255,5 x 188,5 cm. Signerad AB MMF BN. | Följerätt! |
Det finns inga tillkomna föremål.
Nr. |
105 |
Det finns inga föremål med exportförbud.
Det finns inga föremål med införselmoms.