Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Helsinki Winter Sale F504
Auktion:
Selected Gifts E1128
Auktion:
Curated Timepieces – november F529
Auktion:
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Auktion:
Jerns Vapensamling E1122
Auktion:
En svensk privatsamling F578
Auktion:
The Beautiful Line F593
Auktion:
Design Jewellery Online E1100
Auktion:

Klassiska 589

 
1400 föremål
431. Sven Pihlgren, Jönköping 1798. Saltkar, ett par, gustavianska.
431. Sven Pihlgren, Jönköping 1798. Saltkar, ett par, gustavianska.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1364. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Frankrike, 1800-tals första hälft.
1364. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Frankrike, 1800-tals första hälft.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
134. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
134. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
325. YTTERFODER, ett par, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
325. YTTERFODER, ett par, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
119. VAS, brons. Qingdynastin (1644-1912).
119. VAS, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
278. TEDOSA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
278. TEDOSA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
22. PARTI, riturella objekt samt smycken. Tibet/Nepal, 1800-tal eller äldre.
22. PARTI, riturella objekt samt smycken. Tibet/Nepal, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
37. DOSA med LOCK, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal.
37. DOSA med LOCK, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
35. TEXT, på papper. Thailand, 1800-tal eller äldre.
35. TEXT, på papper. Thailand, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
268. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
268. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
223. PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
223. PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
365. TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
365. TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
819. MATTA semiantik Keshan 205,5 x 132,5 cm.
819. MATTA semiantik Keshan 205,5 x 132,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
283. FOHUND, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.
283. FOHUND, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
120. VAS, brons. Qingdynastin (1662-1912).
120. VAS, brons. Qingdynastin (1662-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
219. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
219. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
32. SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-talets slut.
32. SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
356. SÅSSNIPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
356. SÅSSNIPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
127. GUANYIN, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).
127. GUANYIN, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
514. RING med odlade saltvattenspärlor samt briljantslipade diamanter.
514. RING med odlade saltvattenspärlor samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
571. HÄNGE med citrin och briljantslipade diamanter, totalt ca 0.08 ct.
571. HÄNGE med citrin och briljantslipade diamanter, totalt ca 0.08 ct.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
207. RULLMÅLNING, Korea, Joseondynastin, sent 1800-tal.
207. RULLMÅLNING, Korea, Joseondynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
145. VAS, cloisonné. Qingdynastin, sent 1700-tal.
145. VAS, cloisonné. Qingdynastin, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
310. VÄGGVASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
310. VÄGGVASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
798. SKÅL. Lergods. Nishapur, Iran 800-900-tal. Diameter 25,5 cm.
798. SKÅL. Lergods. Nishapur, Iran 800-900-tal. Diameter 25,5 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
825. MATTA. Semiantik Kirman Figural. 225 x 141 cm.
825. MATTA. Semiantik Kirman Figural. 225 x 141 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
77. VAS, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).
77. VAS, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
833. BRODERI. Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). 107 x 123 cm.
833. BRODERI. Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). 107 x 123 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
194. MÅLNING, Ming-stil, sen Qingdynastin, (1644-1912).
194. MÅLNING, Ming-stil, sen Qingdynastin, (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1304. ELDHUND, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Empirestil.
1304. ELDHUND, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Empirestil.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1338. FAT, majolika. Italien, Castelli, 1700-tal.
1338. FAT, majolika. Italien, Castelli, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1340. KOPP, majolika. Italien, Castelli, 16/1700-tal.
1340. KOPP, majolika. Italien, Castelli, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
199. ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.
199. ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
197. ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.
197. ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
535. ÖRHÄNGEN, 1800-tal.
535. ÖRHÄNGEN, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
388. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Sverige 1600-talets slut.
388. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Sverige 1600-talets slut.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
236. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
236. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1303. ELDHUND, Frankrike, 1800-talets mitt.
1303. ELDHUND, Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1353. KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
1353. KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
390. RESEBESTICK, 3 delar, av Erhard Warnberger II, Augsburg (1694-1733). Barock.
390. RESEBESTICK, 3 delar, av Erhard Warnberger II, Augsburg (1694-1733). Barock.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
357. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
357. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
198. ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.
198. ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
225. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
225. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
85. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynasty (1644-1912).
85. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynasty (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
51. SNUSFLASKA med PROPP, agat och korall. Qingdynastin (1644-1912).
51. SNUSFLASKA med PROPP, agat och korall. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
765. BROSCH, med akvamarin, ca 15 ct, och diamanter.
765. BROSCH, med akvamarin, ca 15 ct, och diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
154. FIGURIN, trä. Kina, 1900-tal.
154. FIGURIN, trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
308. SKÅLAR, ett par, porslin. Republik med Guangxus märke.
308. SKÅLAR, ett par, porslin. Republik med Guangxus märke.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
358. KANNA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
358. KANNA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1356. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Berlin, 1800-tal.
1356. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
380. FAT på FOT, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
380. FAT på FOT, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1323. VINGLAS, två stycken. 1700-tal.
1323. VINGLAS, två stycken. 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1326. VINGLAS, två stycken. 1700-tal.
1326. VINGLAS, två stycken. 1700-tal.
Klubbat pris 
5 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
771. ÖRHÄNGEN med svarta opaler och briljantslipade diamanter.
771. ÖRHÄNGEN med svarta opaler och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
309. TULPANVASER, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
309. TULPANVASER, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
991. Sigrid Fridman, "Havshästen".
991. Sigrid Fridman, "Havshästen".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
148. BRICKA, cloisonné. Qingdynastin (1644-1912).
148. BRICKA, cloisonné. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
459. TEGLASHÅLLARE, av Vasily Ivanov, S:t Petersburg 1894.
459. TEGLASHÅLLARE, av Vasily Ivanov, S:t Petersburg 1894.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
338. KENDI, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
338. KENDI, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
363. FAT, kompaniporslin. Qingdynasti, Qianlong (1736-95).
363. FAT, kompaniporslin. Qingdynasti, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
370. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-96).
370. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-96).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
533. HÄNGSMYCKE/BROSCH med fasettslipade citriner och en seedpärla.
533. HÄNGSMYCKE/BROSCH med fasettslipade citriner och en seedpärla.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
155. PENSELMUGG, bambu. Skuren dekor, tidigt 1900-tal.
155. PENSELMUGG, bambu. Skuren dekor, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
353. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
353. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
335. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
335. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
248. BUDDHAFIGUR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
248. BUDDHAFIGUR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
273. TEKANNA med LOCK, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
273. TEKANNA med LOCK, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
95. HUVUD, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
95. HUVUD, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
318. GOLVVAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
318. GOLVVAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
14. VOTIVSTEN. Tibet.
14. VOTIVSTEN. Tibet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
89. BORD, ett par, lackerat trä. Kina, tidigt 1900-tal.
89. BORD, ett par, lackerat trä. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
20. BUDDHISTISKT MANUSCRIPT, 25 sidor, lackerat papper. Tibet, 17/1800-tal.
20. BUDDHISTISKT MANUSCRIPT, 25 sidor, lackerat papper. Tibet, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
316. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
316. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
94. BODHISATTVA, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
94. BODHISATTVA, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
9. HANDVÄRMARE, kopper alloy. Qingdynastin, 1800-tal.
9. HANDVÄRMARE, kopper alloy. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK