ADAM FRANS VAN DER MEULEN, Tillskriven, olja på duk, ej signerad.
Kavalleribatalj. Uppfodrad duk 58 x 83,5 cm.
Uppfodrad duk, gulnad fernissa, retuscher, krackelerad, skrapmärken längs ramkant.
Tidigare i Earl Howe's samlingar enligt etikett a tergo.
A tergo påskrift. "Ant. Frans. van der Meulen peint. 1667".