Nr. | Föremål | Ändringar |
20 | Børge Mogensen, fåtölj med fotpall, Tage M Christensen & Co, Danmark 1950-tal. | Crack to one palisander foot on the chair./ Spricka i palisanderfoten på fåtöljen. |
34 | DANSK FORMGIVARE, matbord, Danmark, 1950-60-tal. | Dansk formgivare/ Danish designer |
52 | Kurt Østervig, sideboard, Brande Møbelfabrik, Danmark 1950-tal. | Valnöt, ej palisander |
53 | Kurt Østervig, stolar, 4 st och bord, Brande Møbelfabrik, Danmark 1950-60-tal. | Valnöt, ej palisander |
116 | Jonas Rooth, ljuskrona, Kivik 2002. | En blad/blomstängel saknas. |
117 | Jonas Rooth, vägglampetter, ett par, Kivik 1999. | Några blad- och blomstänglar saknas. |
119 | Bruno Mathsson, karmstolar, 4 st, "Mirja Mi 444", DUX. | Korrekt modell skall vara "Mirja Mi 444" |
122 | Niki de Saint Phalle, skulptur, "Nana", Rosenthal Studio Linie, Tyskland. | Följerätt tillkommer (d) Droit de suite |
144 | Pierre Paulin, fåtölj, "F444", Artifort, Frankrike. | Små revor på ryggstödet/ Small tears around the seam at the backrest, visible in the photo. |
151 | Viola Gråsten, MATTA. "Ormbunke". Rya. 159 x 116 cm. Viola Gråsten för NK Textilkammare. | Ingen följerätt. |
152 | Viola Gråsten, MATTA. "Midsommar". Rya. 159 x 125 cm. Viola Gråsten, NK Textilkammare. | Ingen följerätt. |
153 | Timo Sarpaneva, MATTA. Rya. 191 x 202 cm. Komponerad av Timo Sarpaneva. | Ingen Följerätt. |
154 | MATTA, "Centimètre", Black board rug, Handtuftad, 246,5 x 228,5 cm, Efter design av Eileen Gray. | Ingen följerätt. |
155 | Roy Lichtenstein, TAPISSERIE/MATTA. "Amerind Landscape". Handknuten. 280 x 367 cm. Signerad á tergo LICHTENSTEIN ©. | 1979. Inköpt på Galleri Origrafica 1988. Litteratur: Jämför Stavitsky, Gail and Johnson, Twig: Roy Lichtenstein - American Indian Encounters, sid 28, kat. nr 33. |
162 | Frank Stella, "Imola Three II, State I", ur. "The Circuits Series". | Bladet mäter 167 x 130 cm. Sheet measures 167 x 130 cm. |
170 | Andy Warhol, "Three portraits of Ingrid Bergman by Andy Warhol". | The numbered Print Documentation/Guarantee of Authenticity from Galerie Börjeson accompanies the lot. |
198 | Yves Marchand & Romain Meffre, "Ballroom, Lee Plaza Hotel, Detroit", 2006. | Följerätt tillkommer (d) Droit de suite |
250 | Yves Marchand & Romain Meffre, "United Artists Theater, Detroit", 2005. | Följerätt tillkommer (d) Droit de suite |
288 | Anders Knutsson, "Yellow #9". | Omfattas av följerätt (d) |
327 | Jesús Rafael Soto, "Light Trap". | Följerätt tillkommer (d) Droit de suite |