Klassiska 586

1424 föremål
675. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt 1.58 ct enligt gravyr.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
657. COLLIER med briolettslipad citrin, ca 90 ct, samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
627. MANSCHETTKNAPPAR med blå emalj och rosenslipade diamanter. Ryska stämplar.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
622. MANSCHETTKNAPPAR med emalj, safirer samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
865. MATTA, semiantik Kirman. 382 x 286,5 cm.
Klubbat pris
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
879. SEMIANTIK YESD. 443,5 x 311,5 cm.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1010. Hans Dahl, "Strandheim 25 juli 1912, Fest paa Hohenzollern".
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
141. SPEGEL, brons. Kina, troligen Yuandynastin (1279-1368) eller äldre.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1086. Gottfried Kneller Hans krets, "Mary Countess Cowper" (1685-.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1078. Viscount Massereene.
1078. Viscount Massereene.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
304. SERVISDELAR, 17 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong (1736-96).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1228. KARMSTOLAR, tre stycken. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1064. Tysk Skola, Bebådelseängeln Gabriel.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
983. Gunnar Nilsson, Stående flicka.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1047. Marcus Larsson, "Sjöstycke".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1327. SKULPTUR. Sengotisk, troligen 1500-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1422. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1255. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1132. Elias Martin Tillskriven, Pastoralt landskap med figurer.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1369. FAT, fajans. Tyskland, Kiel, 1700-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
387. STOP, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
222. TRUMMA/KLANGSKÅL, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
217. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1351. URNA, på sockel. Troligen Italien, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1032. Carl Gustaf Pilo Hans art, "Drottning Juliana Maria" (1729-1796).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
296. TALLRIKAR, fem stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
941. Ernst Josephson, "Columbus landstigande på amerikansk jord".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1289. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1027. Axel Johan Fägerplan, "Konung Karl XII" (1682-1718).
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
603. KAFFESERVIS, 3 delar, möjligen av Fabian Allenius, S:t Petersburg 1877.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1143. Joseph Parrocel Hans art, Bataljscen.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1135. Louis Jean Desprez, Fontänprojekt.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
960. Anders Zorn, "Dunkelt Hörn".
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
194. LAMA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
382. FLASKA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
606. DRYCKESKANNA, mästarstämpel MAA, Wiborg 1930.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1222. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
144. BUDDHA som barn, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
223. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
150. GUANYIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
65. SKULPTUR, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1051. ALEXANDER LAURÉUS (FINLAND), Olja på duk.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1207. Damarbetsbord. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
578. DRYCKESKANNA, London 1793, otydlig mästarstämpel.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
34. SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
883. Per Ekström, Solnedgång över Norrbro, Stockholm.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
999. RÉNE PAUL MARQUET, skulptur, guldpatinerad brons.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1065. Paris Bordone Hans krets, Den helige Hieronymus.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1111. Jan Olis Hans krets, Konvalescent med krus.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1122. Figurscen vid hamnen.
1122. Figurscen vid hamnen.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1140. Giuseppe Palmieri, Kung Karl Karl XII vid Bender.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
24. PENSELBAD, agat. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1339. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1770/80-tal. Louis XVI.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1357. STRÅKE, märkt Albert Nürnberger, 1930/40-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1348. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
185. PANEL, förgyllt och lackerat trä. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1211. GUERIDONER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
905. Axel Lindman, Musselplockerskor i Villerville.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
465. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin med datering Guangxu.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
327. FAT, porslin, Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
121. YTTERFODER, ett par, cloisonné. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1383. FAT, ett par, fajans. Rörstrand, daterat 3/8 (17)64.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1389. PRAKTFAT, ett par, fajans. Rörstrand, daterade 21/11 (17)68 samt 6/12 (17)70.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1414. TETE A TETE, fem delar, porslin. Köpenhamn, 1790.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1384. FAT, fajans. Rörstrand, daterat 29/7 (17)67.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1396. FAT, fajans. Marieberg, daterad 30/8 (17)73.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
146. TEMPELVÄKTARE, två stycken, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1206. BORD. Nordtyskland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1250. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
605. CIGARRSKRIN, icke identifierad mästare, Moskva 1886.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1121. LEENDERT DE KONINGH, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
570. SOCKERBÖSSA, av Bengt Hafrin, Göteborg 1774. Rokoko.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1023. Ulrica Fredrica Pasch, "Caisa Gripenvall" (Gripenwald) iförd riddräkt.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1227. KARMSTOLAR, två snarlika. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1031. David Klöcker Ehrenstrahl Hans krets, "Biskop Jesper Swedberg" (1653-1735).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1256. SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
559. BÄGARE, av Christian Lübecker (verksam i Flensborg 1702-1739).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1090. Josefa de Obidos Hans efterföljd, Stilleben med rosor och tulpaner.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK