1323
634213

SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Rännåsporfyr. Fasetterad. Troligen sekundärt ringhandtag av silver av Carl Herdin, Falun 1849. Diameter 12 cm.

Nagg och lagning.

Proveniens

Märkt med etikett: Estrid Ericsons samling, auktionsnummer 346, ScanArt, Stockholm i juni 1983.