Nr. | Föremål | Klubbat pris |
201 | TALLRIKAR, tio stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795). | 32 000 SEK |
202 | TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | 12 000 SEK |
203 | TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 19 000 SEK |
204 | TALLRIKAR, sex stycken, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 13 000 SEK |
205 | STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795). | 9 000 SEK |
206 | TALLRIKAR, sex stycken, samt FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795). | 12 000 SEK |
207 | SERVIS, nio delar, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 100 000 SEK |
208 | TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795). | 22 000 SEK |
209 | TERRIN, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 12 000 SEK |
210 | URNOR med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820). | 26 000 SEK |
211 | TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 22 000 SEK |
212 | SERVISDELAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 19 000 SEK |
213 | FAT med SILFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 20 000 SEK |
214 | STEKHUV, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 500 SEK |
215 | FAT MED STÄLL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 15 000 SEK |
216 | SKÅLFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 17 000 SEK |
217 | SKÅL, kompaniporslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95). | 7 500 SEK |
218 | KOPP, med FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 500 SEK |
219 | BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 30 000 SEK |
220 | FAT, två stycken, porslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95). | 30 000 SEK |
221 | BOJAN, porslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95). Med Qianlong sigillmärke i blått och period. | Återrop |
222 | BOJANER, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong 1736-95. | 17 000 SEK |
223 | STEMCUP, porslin. 1900-tal, med Qianlong-märke. | 15 000 SEK |
224 | VASER, ett par, porslin. Qingdynastin troligen 1800-tal. | 11 000 SEK |
225 | GUANYIN, keramik. Troligen Longquan, Mingdynastin 1600-tal. | 18 000 SEK |
226 | SKÅL, celadon. Qingdynastin 1700-tal. | Återrop |
227 | FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644). | 5 000 SEK |
228 | FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644). | 9 000 SEK |
229 | SKÅL, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 11 000 SEK |
230 | FAT, keramik. Songdynastin (960-1279). | 10 000 SEK |
231 | SKÅLFAT, två stycken, keramik. Yuandynastin (1279-1368). | 40 000 SEK |
232 | RÖKELSEKAR, keramik, Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
233 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 30 000 SEK |
234 | VAS, porslin, Qingdynastin troligen 1700-tal. | 7 000 SEK |
235 | VAS, porslin, Qingdynastin (1662-1912). | Återrop |
236 | VAS, pekingglas. Sen Qingdynasti (1644-1912), med Guangxu fyra karaktärers märke. | 8 000 SEK |
237 | RÖKELSEKAR, stengods. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
238 | KRUKA, biskvi. Qingdynastin, 1800-tal. | 3 500 SEK |
239 | SKÅL, keramik. Qingdynastin. | 10 000 SEK |
240 | FIGURIN, keramik, Qingdynastin (1644-1912). | 6 000 SEK |
241 | ASK med LOCK, biskvit, Qingdynastin 1800-tal. | 3 000 SEK |
242 | FIGURIN, blanc de Chine. Qingdynastin (1644-1912). | 16 000 SEK |
243 | FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi ca 1690. | Återrop |
244 | VINOFFERBÄGARE, ett par, blanc de chine, Qingdynastin 1700-tal. | 4 000 SEK |
245 | VINOFFERBÄGARE, blanch de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 000 SEK |
246 | URNA med KVIST, blanc de chine, Qingdynastin (1664-1912). | Återrop |
247 | YTTERFODER, blanc de chine, Qingdynastin 1800-tal. | 8 500 SEK |
248 | TUPPAR, ett par, porslin, sen Qingdynasti. | 8 000 SEK |
249 | TUPPAR, ett par, porslin, sen Qingdynasti. | 7 500 SEK |
250 | PAPEGOJOR, ett par, porslin, sen Qingdynasti. | 9 500 SEK |
251 | PAPPEGOJOR, ett par, porslin, sen Qingdynasti. | 7 500 SEK |
252 | ANKOR, ett par, porslin, tidigt 1900-tal. | 7 500 SEK |
253 | ELEFANTER, ett par, blanc de chine. Republik. | 15 000 SEK |
254 | FABELDJUR, två stycken, blanc de chine, sen Qingdynasti. | 9 500 SEK |
255 | RULLMÅLNING, landskap med gäss i Ma Lins (ca 1180- ca 1256) efterföljd, Qingdynastin, troligen 1700-tal. | 100 000 SEK |
256 | RULLMÅLNING, Shen Zhous (1427-1509) efterföljd, Qingdynastin, 1800-tal. | 100 000 SEK |
257 | RULLMÅLNING, landskap med fjärilar och insekter i Qian Xuans (1235-1305) efterföljd, Qing dynastin 1800-tal. | 100 000 SEK |
258 | RULLMÅLNING, Qiu Yings (ca 1494-1552) efterföljd, Qingdynastin, troligen 17/1800-tal. | 100 000 SEK |
259 | RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, bambu och orkidéer, signerad Jie Wen, Qing Dynastin, troligen 1700-tal. | 160 000 SEK |
260 | ALBUMBLAD, kopia efter Fan Qi (1616-1694), vinterlandskap med figurer, Qingdynastin, 1800-tal. | 26 000 SEK |
261 | ALBUMBLAD, porträtt av den mytologiske Pan Gu, Qingdynastin, 1800-tal. | 2 400 SEK |
262 | MÅLNING, färgpigment på duk. Qingdynastin, sent 1800-tal. | 4 000 SEK |
263 | SOLJFÄDER och LACKASK, pärlemor och akvarell på papper. Qingdynastin, 1800-tal. | 13 000 SEK |
264 | FIGURIN, nefrit. Sen Mingdynasti (1368-1643). | 28 000 SEK |
265 | BODHISATTVA, marmor, Tang-stil, 1800-tal. | Återrop |
266 | SKULPTUR, sandsten. Thailand troligen 1100-tal. | 12 000 SEK |
267 | BRONSTRUMMA, Arkaiserande, troligen Songdynastin (960-1279). | Återrop |
268 | GUANYIN, brons, Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
269 | DHARMAPALA, brons. Mongoliet eller Tibet, tidigt 1800-tal. | 390 000 SEK |
270 | FIGURIN, brons, Qingdynastin, 1800-tal. | 4 500 SEK |
271 | BEHÅLLARE med LOCK, brons. Qingdynastin, 1800-tal. | 6 500 SEK |
272 | STÄLL, hardwood. Qingdynastin, sent 1800-tal. | 5 000 SEK |
273 | KUDDE, keramik. Songdynastin (960-1279). | 22 000 SEK |
276 | TAKRYTTARE ett par, keramik, Mingdynastin, 1600-tal. | Återrop |
277 | SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 000 SEK |
278 | FAT, porslin. Qingdynastin, med Yongzheng sex karaktärers märke, sent 1800-tal. | 32 000 SEK |
279 | FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. Med sigillmärke i rött. | 16 000 SEK |
280 | TVÄTTFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 13 000 SEK |
281 | FAT, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal. Med sigillmärke i rött. | 6 000 SEK |
282 | HANDFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal. | 70 000 SEK |
283 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal. Med sigillmärke i rött. | 7 000 SEK |
284 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal. Med Tongzhis sigillmärke i rött. | 3 500 SEK |
285 | SKÅLAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal. | 5 000 SEK |
286 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal. | 2 600 SEK |
287 | URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal. | 4 500 SEK |
288 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 3 000 SEK |
289 | SKÅL, porslin. Republik (1912-1949). | 3 000 SEK |
290 | URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal. | 13 000 SEK |
291 | URNA, porslin, Mingdynastin 1500-tal. | 155 000 SEK |
292 | FAT, swatow. Ming dynastin, Wanli (1572-1620). | 22 000 SEK |
293 | BOJAN, porslin, Mingdynastin, 1400-tal. Med Xuandes (1426-35) sex karaktärers märke. | 6 000 SEK |
294 | SKÅL, porslin, Mingdynastin. Med Chenghuas (1465-87) sex karaktärers märke. | 17 000 SEK |
295 | ASK med LOCK, porslin, Mingdynastin, Wanli (1573-1619). | Återrop |
296 | FLASKA, porslin, Mingdynastin Wanli (1573-1619). | 10 000 SEK |
297 | KENDI, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620). | 7 000 SEK |
298 | SKÅL, kraakporslin, Mingdynastin Wanli (1572-1620). | 2 600 SEK |
299 | FAT, två stycken, kraakporslin. Mingdynasitn Wanli (1572-1620). | 7 500 SEK |
300 | FAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin Wanli (1572-1620). | 4 000 SEK |
301 | FAT, ett par, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620). | 7 000 SEK |
302 | SKÅLFAT, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620). | 4 500 SEK |