"Motiv från Ariccia"
Signerad G W och en palm och daterad l'Ariccia 31/7 1850. Papp-pannå 46,5 x 68 cm.
Tidigare i konsul Sven Lindbergs samling, Stockholm.
Gustaf Lindgren, "Gustaf Wilhelm Palm 1810-1890", SAK, 1934, upptagen i katalogen under år 1850, kat nr 200, sid 289, avbildad pl 51, sid 93.