Kan inte nå servern

Moderna 578

 
909 föremål
102. Erik Jerken, Blomsterstilleben i blå vas.
102. Erik Jerken, Blomsterstilleben i blå vas.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
91. Isaac Grünewald, Det gula huset.
91. Isaac Grünewald, Det gula huset.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
15. Leander Engström, "Konstnärens hustru".
15. Leander Engström, "Konstnärens hustru".
Klubbat pris 
600 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
61. Jules Schyl, Landskap ifrån Siena.
61. Jules Schyl, Landskap ifrån Siena.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
29. Tor Bjurström, Stilleben med blomkruka.
29. Tor Bjurström, Stilleben med blomkruka.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
45. Leander Engström, "Grannarnas hus", Settignano, Italien.
45. Leander Engström, "Grannarnas hus", Settignano, Italien.
Klubbat pris 
450 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
388. SIMON GATE, skål på fot, graal, Orrefors 1918.
388. SIMON GATE, skål på fot, graal, Orrefors 1918.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
389. SIMON GATE, urna på fot, graal, Orrefors 1921.
389. SIMON GATE, urna på fot, graal, Orrefors 1921.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
77. Nils Wedel, Stående former.
77. Nils Wedel, Stående former.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
225 000 - 250 000 SEK
333. Henrik Sörensen, Piker i interiør (fra Lom).
333. Henrik Sörensen, Piker i interiør (fra Lom).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
2. Gösta Adrian-Nilsson, "K7" (Husar).
2. Gösta Adrian-Nilsson, "K7" (Husar).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3. Gösta Adrian-Nilsson, "Fotbollsspelare".
3. Gösta Adrian-Nilsson, "Fotbollsspelare".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
340. Marc Chagall, "Le peintre et Bella à table".
340. Marc Chagall, "Le peintre et Bella à table".
Klubbat pris 
850 000 SEK
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
54. Isaac Grünewald, Dubonnet.
54. Isaac Grünewald, Dubonnet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
351. Roberto Matta, "Bouche d'Incendie".
351. Roberto Matta, "Bouche d'Incendie".
Klubbat pris 
350 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
242. Max Ernst, "La Brebis galante". Benjamin Péret.
242. Max Ernst, "La Brebis galante". Benjamin Péret.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
481. ANDERS BRUNO LILJEFORS, urna, Gustavsberg Studio 1950-tal.
481. ANDERS BRUNO LILJEFORS, urna, Gustavsberg Studio 1950-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
478. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1967.
478. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1967.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
774. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
774. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
740. JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.
740. JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
322. Lotte Laserstein, Flicka med man.
322. Lotte Laserstein, Flicka med man.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
158. Mårten Andersson, Speleman.
158. Mårten Andersson, Speleman.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
47. John Jon-And, Skepp i hamn.
47. John Jon-And, Skepp i hamn.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
256. George Grosz, "Ecce Homo".
256. George Grosz, "Ecce Homo".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
479. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1968.
479. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1968.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
644. WIWEN NILSSON, armlänk, Lund 1973, 18k.
644. WIWEN NILSSON, armlänk, Lund 1973, 18k.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
243. Max Ernst, "Les chiens ont soif". Jacques Prévert.
243. Max Ernst, "Les chiens ont soif". Jacques Prévert.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
470. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1964.
470. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1964.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
108. Isaac Grünewald, Den blå pergolan.
108. Isaac Grünewald, Den blå pergolan.
Klubbat pris 
170 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
162. Lennart Jirlow, Restaurangbesök.
162. Lennart Jirlow, Restaurangbesök.
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
159. Lennart Jirlow, Utanför bistron.
159. Lennart Jirlow, Utanför bistron.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
30. Inge Schiöler, "Försommargrönska, Syd-Koster".
30. Inge Schiöler, "Försommargrönska, Syd-Koster".
Klubbat pris 
67 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
67. ERIK OLSON, olja på pannå, signerad Erik Artur Olson, daterad 1933.
67. ERIK OLSON, olja på pannå, signerad Erik Artur Olson, daterad 1933.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
176. Eric Grate, "Les Atlantides pleurent leurs Pâques perdus".
176. Eric Grate, "Les Atlantides pleurent leurs Pâques perdus".
Klubbat pris 
395 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
873. MATTA. "Röda åttan". Rölakan. 298,5 x 207 cm. Signerad MMF.
873. MATTA. "Röda åttan". Rölakan. 298,5 x 207 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
363. Valerio Adami, "Après-midi d'un faune".
363. Valerio Adami, "Après-midi d'un faune".
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
160 000 - 180 000 SEK
350. Jean Miotte, "Pris par le vert".
350. Jean Miotte, "Pris par le vert".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
836. DRAPERI. "Taraxacum". Gobelängteknik. 258 x 150,5 cm. Signerat MMF.
836. DRAPERI. "Taraxacum". Gobelängteknik. 258 x 150,5 cm. Signerat MMF.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
184. Timo Solin, Kvinna med ormar.
184. Timo Solin, Kvinna med ormar.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
871. MATTA. "Grön äng". Rölakan. 304 x 202,5 cm. Signerad AB MMF.
871. MATTA. "Grön äng". Rölakan. 304 x 202,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
484. ANDERS & BESS WISSLER, vas, Mariefred 1915.
484. ANDERS & BESS WISSLER, vas, Mariefred 1915.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
581. B.H EDLUNDS SILVERFABRIK, bordslampa, Stockholm 1927.
581. B.H EDLUNDS SILVERFABRIK, bordslampa, Stockholm 1927.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
831. VÄVNAD. "Bandet". Gobelängvariant. 33 x 69,5 cm. Signerad AMF.
831. VÄVNAD. "Bandet". Gobelängvariant. 33 x 69,5 cm. Signerad AMF.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
71. Otto G Carlsund, Stilleben med vas och blomster.
71. Otto G Carlsund, Stilleben med vas och blomster.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
240. Jean Dubuffet, "Champs de Silence".
240. Jean Dubuffet, "Champs de Silence".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
248. Lucio Fontana, Utan titel, ur: "Serie Rosa".
248. Lucio Fontana, Utan titel, ur: "Serie Rosa".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
319. André Lhote, Magnoliaträdet.
319. André Lhote, Magnoliaträdet.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
145. Zoia Krukovskya Lagerkrans, Utsikt från stadsgårdskajen mot Gamla Stan.
145. Zoia Krukovskya Lagerkrans, Utsikt från stadsgårdskajen mot Gamla Stan.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
142. RUNE JANSSON. Olja på duk. Sign Rune Jansson o dat-74.
142. RUNE JANSSON. Olja på duk. Sign Rune Jansson o dat-74.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
385. KARL LINDEBERG, Kosta, troligen, fat, Sverige, jugend.
385. KARL LINDEBERG, Kosta, troligen, fat, Sverige, jugend.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
761. ATELIER TORNDAHL, takarmatur, Perstorp 1920-30-tal.
761. ATELIER TORNDAHL, takarmatur, Perstorp 1920-30-tal.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
79. Gösta Adrian-Nilsson, Porträtt av Karl Edvard Holmström ("Ilja").
79. Gösta Adrian-Nilsson, Porträtt av Karl Edvard Holmström ("Ilja").
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
165. Bror Hjorth, "Sittande flicka" (Margareta).
165. Bror Hjorth, "Sittande flicka" (Margareta).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
810. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler.
810. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
424. RENÉ LALIQUE, vas, "Formose", Frankrike 1920-tal.
424. RENÉ LALIQUE, vas, "Formose", Frankrike 1920-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
75. Gösta Adrian-Nilsson, Komposition med figur.
75. Gösta Adrian-Nilsson, Komposition med figur.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
762. GÖSTA THORELL & S. PERSSON, takarmatur, silver, Sverige 1923.
762. GÖSTA THORELL & S. PERSSON, takarmatur, silver, Sverige 1923.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
128. Max Walter Svanberg, "Kristallisk Promenad".
128. Max Walter Svanberg, "Kristallisk Promenad".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
523. FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, urna, Arabia, Finland 1946.
523. FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, urna, Arabia, Finland 1946.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
580. JUST ANDERSEN, bordslampa, Guldsmedsaktiebolaget Stockholm 1928.
580. JUST ANDERSEN, bordslampa, Guldsmedsaktiebolaget Stockholm 1928.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
649. WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1938,
649. WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1938,
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
590. WIWEN NILSSON, kaffeservis, 3 delar, Lund 1928, även märkt 1/1.
590. WIWEN NILSSON, kaffeservis, 3 delar, Lund 1928, även märkt 1/1.
Klubbat pris 
69 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
591. WIWEN NILSSON, ljusstakar, ett par, Lund 1944.
591. WIWEN NILSSON, ljusstakar, ett par, Lund 1944.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
827. VÄVNAD, "Täppan". Gobelängteknik, 118,5 x 81 cm, Signerad AB MMF.
827. VÄVNAD, "Täppan". Gobelängteknik, 118,5 x 81 cm, Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
21. Primus Mortimer Pettersson, "Fyr och fiskebåtar".
21. Primus Mortimer Pettersson, "Fyr och fiskebåtar".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
413. ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, Kosta Boda 1988, unik.
413. ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, Kosta Boda 1988, unik.
Klubbat pris 
12 800 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
25. RAGNAR SANDBERG. Olja på duk upplistrad på pannå. Sign R.S.
25. RAGNAR SANDBERG. Olja på duk upplistrad på pannå. Sign R.S.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
123. Evert Lundquist, "Stående modell, Viken".
123. Evert Lundquist, "Stående modell, Viken".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
73. STELLAN MÖRNER, olja på duk, sign Mörner o dat 1935.
73. STELLAN MÖRNER, olja på duk, sign Mörner o dat 1935.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
179. Eric Grate, "Duo/Dido och Aeneas".
179. Eric Grate, "Duo/Dido och Aeneas".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
192. Lynn Chadwick, Sitting couple.
192. Lynn Chadwick, Sitting couple.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
445. ALF WALLANDER, kaffe och teservis 27 delar, "Trollsländan", Rörstrand, jugend.
445. ALF WALLANDER, kaffe och teservis 27 delar, "Trollsländan", Rörstrand, jugend.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
524. BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, Rörstrand 1950-tal.
524. BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
60. Sven X:et Erixson, "I vävateljen", Skiss.
60. Sven X:et Erixson, "I vävateljen", Skiss.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
134. Peter Freudenthal, olja på duk. Signerad och daterad 1977 a tergo.
134. Peter Freudenthal, olja på duk. Signerad och daterad 1977 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
578. FERDINAND BOBERG, pokal "Kungakanna" för K. Anderson, Stockholm 1912.
578. FERDINAND BOBERG, pokal "Kungakanna" för K. Anderson, Stockholm 1912.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
331. Tadeusz Kantor, Utan titel.
331. Tadeusz Kantor, Utan titel.
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
920. MATTA. "Fjädern, grön". Rya. 233,5 x 131 cm. Signerad AB MMF MR.
920. MATTA. "Fjädern, grön". Rya. 233,5 x 131 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
499. TYRA LUNDGREN, väggrelief.
499. TYRA LUNDGREN, väggrelief.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
925. MATTA. "Schackrutig, brun". Reliefrya. 240 x 141 cm. Signerad AB MMF BN.
925. MATTA. "Schackrutig, brun". Reliefrya. 240 x 141 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
76. Waldemar Lorentzon, "Sefyren fläktar".
76. Waldemar Lorentzon, "Sefyren fläktar".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
880. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 180,5 x 132,5 cm. Signerad AB MMF.
880. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 180,5 x 132,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
858. MATTA. "Ängarna". Flossa. 244,5 x 182 cm. Signerad AB MMF.
858. MATTA. "Ängarna". Flossa. 244,5 x 182 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
18 000 - 25 000 SEK
826. G.A BERG, soffa, Stockholm 1936.
826. G.A BERG, soffa, Stockholm 1936.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?