Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1306 | KUBERA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal. | 28 000 SEK |
1307 | FIGURIN, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644). | 13 000 SEK |
1308 | BODDHISATVA till HÄST, förgylld brons. Qing dynastin, 17/1800-tal. | 12 000 SEK |
1309 | PLAKETT, driven och förgylld kopparlegering. Bodhisattva Mañjughośa, Qianlong sex karaktärers märke och period, 1700-tal. | 195 000 SEK |
1310 | LOHAN, brons. Ming dynastin, 1600-tal. | 11 000 SEK |
1311 | AMITAYUS, kopparlegering. Tibet/Nepal, troligen sent 1800-tal/tidigt 1900-tal. | 6 500 SEK |
1312 | TARA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1800-tal eller äldre. | 17 000 SEK |
1313 | VAJRAPANI, förgylld och bemålad kopparlegering. Nepal/Tibet, troligen tidigt 1900-tal. | 17 000 SEK |
1314 | VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal. | 12 000 SEK |
1315 | HATTSTÄLL/RÖKELSEKAR, brons, Qing dynasty, 1700-tal. | 20 000 SEK |
1316 | AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin med Qianlongs märke och period, datering motsvarande 1770. | 85 000 SEK |
1317 | BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal. | 75 000 SEK |
1318 | AMITAYUS, förgylldbrons. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 55 000 SEK |
1319 | LAMA, förgylld kopparlegering, repoussé. Sinotibetansk, 17/1800-tal. | 28 000 SEK |
1320 | LAMA, patinerad brons. Troligen föreställande den sjunde Dalai Lama, Lobzang Kalzang Gyatso, Sinotibetansk, 17/1800-tal. | 55 000 SEK |
1321 | VÄKTARE, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912). | 135 000 SEK |
1322 | BUDDHA, förgylld och försilvrad kopparlegering, repoussé. Sakyamuni Buddha, Tibet/Nepal, 1700-tal. | 26 000 SEK |
1323 | LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Qing dynastin, 1800-tal. | 30 000 SEK |
1324 | GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal. | 16 000 SEK |
1325 | URNA, brons. Arkaiserande, Qing dynastin (1644-1912). | 10 000 SEK |
1326 | BUDDHA, förgylld brons. Sakyamuni Buddha, Tibet, sent 1800-tal. | 22 000 SEK |
1327 | RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, med Xuandes märke, 1700/1800-tal. | 6 000 SEK |
1328 | DEL av STELE, sten. Indien. | 8 000 SEK |
1329 | BUDDHA, brons. Laos, 1800-tal. | 6 500 SEK |
1330 | BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal eller äldre. Sockeln med inskription. | 13 000 SEK |
1331 | BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal. | Återrop |
1332 | SPELBORD, hardwood. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 22 000 SEK |
1333 | BORD, hardwood. Qing dynastin (1662-1912). | 14 000 SEK |
1334 | BORD, softwood. Qing dynastin (1662-1912). | Återrop |
1335 | KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Kina 1900-talets första del. | 42 000 SEK |
1336 | PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal. | 4 000 SEK |
1337 | PENSELVAS, bambu. Kina, troligen sen Qing dynastin (1644-1912). | 10 000 SEK |
1338 | ASK med LOCK, lack. Qing dynastin, 1700-tal. | 8 500 SEK |
1339 | BÄGARE, två stycken, laque burgautée. Qing dynastin, 1700-tal. | Återrop |
1340 | MATTA. Qing dynastin, troligen 1700-tal. | 7 500 SEK |
1341 | MATTOR, tre stycken, ull. Tibet, Qing dynastin, sent 1800-tal. | 9 000 SEK |
1342 | DRÄKTDELAR, tre stycken, textil och päls. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 14 000 SEK |
1343 | TEXTILIER, fyra stycken, bl.a. siden. Qing dynastin. | 14 000 SEK |
1344 | TEXTILIER, fyra stycken, siden. Kina. | 32 000 SEK |
1345 | BRICKA, tenn. Sen Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1346 | MYNT/SILVERVIKTER, tre stycken, silver. Qing-dynastin, (1644-1912). | 9 000 SEK |
1347 | MYNT, fem stycken, silver. Republik, tidigt 1900-tal. Bland annat avbildande Yuan Shikai (1859-1916). | 105 000 SEK |
1348 | MEDALJER, emalj, förgyllt silver m.m. Kina, tidigt 1900-tal. | 38 000 SEK |
1349 | BRICKA, silver. Sen Qingdynasti (Late China Trade), oidentifierade stämplar. | 11 000 SEK |
1350 | VASER, ett par, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 5 000 SEK |
1351 | VAS, silver. Qing dynastin (1644-1912). Otydliga stämplar. | 5 000 SEK |
1352 | CEREMONIELLT SVÄRD, silver, trä, ben och pärlemor. Sen Qing dynastin, cirka 1900. | Återrop |
1353 | BÄLTESPÄNNE, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
1354 | RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912), med Jingtai sex karaktärers märke. | Återrop |
1355 | VAS, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke. | 270 000 SEK |
1356 | SKÅL, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1357 | VASER, ett par, cloisonné. Sen Qing Dynasti, sekelskifte 1900. | 5 000 SEK |
1358 | RÖKELSEKAR, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
1359 | RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Sen Qing (1644-1912)/ tidigt 1900-tal. Rökelsekaret bär märkning Lao Tian Li. | 20 000 SEK |
1360 | VASER, ett par, cloisonné. Kina, 1900-talets första hälft. | 9 000 SEK |
1361 | KÄRL med LOCK, cloisonné. Sen Qing dynastin/Republik. | 55 000 SEK |
1363 | GUANYIN, elfenben. Qing dynastin (1644-1912). | 5 000 SEK |
1364 | VRISTSTÖD, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 10 000 SEK |
1365 | FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900. | Återrop |
1366 | OPIUMPIPA, elfenben. Skuren dekor, sen Qing dynastin (1644-1912). | 4 000 SEK |
1367 | OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). | 7 000 SEK |
1368 | OKIMONO, elfenben, pärlemor, trä. Japan, Meiji (1868-1912). | 19 000 SEK |
1369 | OKIMINO, två stycken, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). | 6 500 SEK |
1370 | FIGURIN samt NETSUKE, elfenben, Kina och Japan, 1800-tal. | 5 500 SEK |
1371 | FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre. | Återrop |
1372 | FIGURIN, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 5 000 SEK |
1373 | PENSELBAD, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1374 | SKÅLAR, två stycken, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 4 500 SEK |
1375 | VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal med Tongzhis märke. | 12 000 SEK |
1377 | VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal. | Återrop |
1378 | SNUSFLASKOR, tre stycken samt ett PENSELBAD, pekingglas. Kina. | Återrop |
1379 | SNUSFLASKA, pekingglas. Kina. Med sigillmärke på skuldran. | 9 000 SEK |
1380 | SNUSFLASKOR, fyra stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal. | 5 000 SEK |
1381 | SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal. | 6 400 SEK |
1382 | SNUSFLASKOR, fem stycken, pekingglas. Kina. | 5 000 SEK |
1383 | SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas. Kina, omkring 1900. | 9 000 SEK |
1384 | SNUSFLASKOR, sex stycken, porslin, nefrit, pärlemor och ametist, Kina. | 6 500 SEK |
1385 | SNUSFLASKOR, fyra stycken, av agat, tigeröga, glas samt calcedon. Kina. | 5 000 SEK |
1386 | SNUSFLASKOR, fem stycken, glas, porslin och sten. Kina, 1900-talets första hälft. | 1 600 SEK |
1387 | SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas och sten. Kina. | 8 500 SEK |
1388 | SNUSFLASKA, agat. Kina. | 3 000 SEK |
1389 | SNUSFLASKOR, tre stycken, nefrit och rosenkvarts. | Återrop |
1390 | SNUSFLASKA med PROPP, nefrit. Kina. | 10 000 SEK |
1391 | SNUSFLASKOR, sju stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912). | 12 000 SEK |
1392 | SNUSFLASKA, försilvrad kopparlegering. Sen Qing dynastin (1644-1912), med Qianlong fyra karaktärers märke. | 8 000 SEK |
1393 | FIGURIN, nefrit. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1394 | SKULPTUR, nefrit. Kina. | Återrop |
1395 | FIGURIN, nefrit. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1396 | SKULPTURER, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1397 | FIGURINER, två stycken, nefrit. Kina. | 5 000 SEK |
1398 | FIGURIN, nefrit. Kina. | Återrop |
1399 | PENSELBAD, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 12 000 SEK |
1400 | SKULPTUR, nefrit. | 9 500 SEK |
1402 | FIGURIN, nefrit. Kina. | Återrop |
1403 | FIGURINER, tre stycken, nefrit, Kina. | Återrop |
1404 | BIDISKAR samt SPÄNNEN, fyra delar, nefrit. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1405 | VINOFFERBÄGARE, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 16 000 SEK |
1406 | VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912). | 20 000 SEK |
1407 | BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912). | 60 000 SEK |
1408 | RING, nefrit. Kina. | 3 000 SEK |