Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
1515. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1515. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
974. ÖRHÄNGEN med Asscher-slipade diamanter totalt 11.97 ct. G-H/VVS.
974. ÖRHÄNGEN med Asscher-slipade diamanter totalt 11.97 ct. G-H/VVS.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
1509. TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, 1800-tal.
1509. TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1520. RAKFAT/HANDFAT, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1520. RAKFAT/HANDFAT, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1517. BRICKOR, två stycken, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1517. BRICKOR, två stycken, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
615. Kungens kröning i Stockholms storkyrka 1720.
615. Kungens kröning i Stockholms storkyrka 1720.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
338. Jean Laurent Mosnier Hans krets, "Charlotte Marie De Buisser".
338. Jean Laurent Mosnier Hans krets, "Charlotte Marie De Buisser".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
616. Konungahusets ära och lycka 1723.
616. Konungahusets ära och lycka 1723.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
617. Konungahusets ära och lycka 1723.
617. Konungahusets ära och lycka 1723.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
618. Gediget silver hittat i Nordmark i Värmland 1726.
618. Gediget silver hittat i Nordmark i Värmland 1726.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
1118. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 5.50 ct.
1118. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 5.50 ct.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
620. Riddarhuset i Stockholm 1731.
620. Riddarhuset i Stockholm 1731.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
629. Myntförbättringen genomförd 1733.
629. Myntförbättringen genomförd 1733.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
630. Ständernas lyckliga enighet 1739.
630. Ständernas lyckliga enighet 1739.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
631. Kungl Vetenskapsakademiens prismedalj 1763.
631. Kungl Vetenskapsakademiens prismedalj 1763.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 000 SEK
633. Kronprinsessans ankomst till Sverige 1744.
633. Kronprinsessans ankomst till Sverige 1744.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 000 SEK
634. Kronprinsessans spelpenning 1745.
634. Kronprinsessans spelpenning 1745.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
1441. LANDSKAPSMÅLNING, tusch och färg på papper. Signerad.
1441. LANDSKAPSMÅLNING, tusch och färg på papper. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1439. Zao Wou-ki, Utan titel. Färglitografi, 1977, signerad med blyerts 75/100.
1439. Zao Wou-ki, Utan titel. Färglitografi, 1977, signerad med blyerts 75/100.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1077. COLLIER med odlade Söderhavspärlor (South Sea) Ø 14 - 17 mm.
1077. COLLIER med odlade Söderhavspärlor (South Sea) Ø 14 - 17 mm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1070. ARMBAND med gammalslipade diamanter totalt ca 10.50 ct. 1800-tal.
1070. ARMBAND med gammalslipade diamanter totalt ca 10.50 ct. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
636. Benzelius d y, Eric (1675-1743),
636. Benzelius d y, Eric (1675-1743),
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
637. Berch, Carl Reinhold (1706-1777),
637. Berch, Carl Reinhold (1706-1777),
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
926. ARMBAND, Art Déco, med gammalslipade diamanter totalt ca 13.00 ct.
926. ARMBAND, Art Déco, med gammalslipade diamanter totalt ca 13.00 ct.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
1345. BRICKA, tenn. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1345. BRICKA, tenn. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1506. TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, bl.a. Edo perioden (1603-1868).
1506. TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, bl.a. Edo perioden (1603-1868).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1470. BÖCKER, 13 stycken. Främst om Kinesik konst, konsthantverk och kultur.
1470. BÖCKER, 13 stycken. Främst om Kinesik konst, konsthantverk och kultur.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
430. KARMSTOL. Fredrik I:s tid. Senbarock.
430. KARMSTOL. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1295. YAMANTAKA, förgylld brons. Kina/Tibet, troligen tidigt 1900-tal.
1295. YAMANTAKA, förgylld brons. Kina/Tibet, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
204. Stilleben med hönsfåglar.
204. Stilleben med hönsfåglar.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
643. Hedlinger, Johann Carl (1691-1771),
643. Hedlinger, Johann Carl (1691-1771),
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
800 SEK
644. Hedlinger, Johann Carl (1691-1771), 1745 samt 1823 (2 st).
644. Hedlinger, Johann Carl (1691-1771), 1745 samt 1823 (2 st).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
468. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.
468. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
603. SKULPTUR. Tysk mästare, omkring 1500.
603. SKULPTUR. Tysk mästare, omkring 1500.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
418. SOFFA. Sengustaviansk, 1800-talets början.
418. SOFFA. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
621. Kungen återkommer från Hessen till Sverige 1731.
621. Kungen återkommer från Hessen till Sverige 1731.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
622. Kungen återkommer från Hessen till Sverige 1731.
622. Kungen återkommer från Hessen till Sverige 1731.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
623. Grundstenen lagd till Stockholms slotts flyglar 1734.
623. Grundstenen lagd till Stockholms slotts flyglar 1734.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
624. Grundstenen lagd till Stockholms slotts flyglar 1734.
624. Grundstenen lagd till Stockholms slotts flyglar 1734.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 000 SEK
626. Falu koppargruva 1735.
626. Falu koppargruva 1735.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
627. Sveriges välstånd 1733.
627. Sveriges välstånd 1733.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
628. Sveriges välstånd 1733.
628. Sveriges välstånd 1733.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
700 SEK
609. Drottningens kröning i Uppsala 1719.
609. Drottningens kröning i Uppsala 1719.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
610. Drottningens kröning i Uppsala 1719.
610. Drottningens kröning i Uppsala 1719.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
263. FLAMLÄNDSK SKOLA 16/1700-TAL, Olja på duk, ej signerad.
263. FLAMLÄNDSK SKOLA 16/1700-TAL, Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
717. IKON, Ryssland, 1800-tal. Den helige Nil Stolobenskij.
717. IKON, Ryssland, 1800-tal. Den helige Nil Stolobenskij.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
895. RING med briljantslipade diamanter totalt 2.18 ct. G/VS-SI.
895. RING med briljantslipade diamanter totalt 2.18 ct. G/VS-SI.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
611. Drottningens kröning i Uppsala 1719.
611. Drottningens kröning i Uppsala 1719.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 000 SEK
612. Drottningens födelsedag 1732.
612. Drottningens födelsedag 1732.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
800 SEK
639. Hedlinger, Johann Carl (1691-1771),
639. Hedlinger, Johann Carl (1691-1771),
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 000 SEK
640. Hedlinger, Johann Carl (1691-1771),
640. Hedlinger, Johann Carl (1691-1771),
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 000 SEK
638. Cronhielm, Gustaf (1664-1737),
638. Cronhielm, Gustaf (1664-1737),
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
641. Hedlinger, Johann Carl (1691-1771),
641. Hedlinger, Johann Carl (1691-1771),
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
642. Hedlinger, Johann Carl (1691-1771),
642. Hedlinger, Johann Carl (1691-1771),
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
1 000 SEK
1033. RING med gammalslipade diamanter totalt ca 4.00 ct  i form av en fjäril.
1033. RING med gammalslipade diamanter totalt ca 4.00 ct i form av en fjäril.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1060. BROSCH med diamanter totalt ca 3.50 ct. Franska stämplar.
1060. BROSCH med diamanter totalt ca 3.50 ct. Franska stämplar.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
402. GUERIDON. Barock, 1700- talets första hälft.
402. GUERIDON. Barock, 1700- talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
608. Kungens död 1718 och begravning i Riddarholmskyrkan 1719.
608. Kungens död 1718 och begravning i Riddarholmskyrkan 1719.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
490. AMPEL. Nordeuropa, omkring år 1800.
490. AMPEL. Nordeuropa, omkring år 1800.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
837. BROSCH med gammal- samt rosenslipade diamanter totalt ca 6.00 ct.
837. BROSCH med gammal- samt rosenslipade diamanter totalt ca 6.00 ct.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
834. COLLIER med onyx, gammal- och rosenslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.
834. COLLIER med onyx, gammal- och rosenslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1428. Cheng Qinwang (Prins Cheng), KALLIGRAFI, kuplett. Kaishu, signerad.
1428. Cheng Qinwang (Prins Cheng), KALLIGRAFI, kuplett. Kaishu, signerad.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
541. VÄGGPENDYL, av Cellier i Paris. Louis XVI, 1700-talets slut.
541. VÄGGPENDYL, av Cellier i Paris. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
75. Carl Fredrik Hill, "Katedral och tempel stiger upp ur djupen".
75. Carl Fredrik Hill, "Katedral och tempel stiger upp ur djupen".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1416. RELIEF, soapstone. Kina, bär inskription.
1416. RELIEF, soapstone. Kina, bär inskription.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1538. TEMPELVASER, ett par, porslin. Sen Qianlong / Jiaqing.
1538. TEMPELVASER, ett par, porslin. Sen Qianlong / Jiaqing.
Klubbat pris 
20 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
43. Hugo Birger, "Badbrygga vid stranden av Engelska kanalen".
43. Hugo Birger, "Badbrygga vid stranden av Engelska kanalen".
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
658. Lewenhaupt, Charles Emil (1691-1743),
658. Lewenhaupt, Charles Emil (1691-1743),
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
660. Tessin f Stenbock, Hedvig Eleonora (1655-1714).
660. Tessin f Stenbock, Hedvig Eleonora (1655-1714).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
661. Tessin d y, Nicodemus (1654-1728),
661. Tessin d y, Nicodemus (1654-1728),
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
662. Tessin, d y, Nicodemus (1654-1728),
662. Tessin, d y, Nicodemus (1654-1728),
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
659. Stierncrona, Gabriel (1669-1723),
659. Stierncrona, Gabriel (1669-1723),
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
663. Tessin, Carl Gustaf (1695-1770),
663. Tessin, Carl Gustaf (1695-1770),
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
664. Tessin, Carl Gustaf (1695-1770),
664. Tessin, Carl Gustaf (1695-1770),
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
162. Gustaf Alfred Nyström, Ung flicka.
162. Gustaf Alfred Nyström, Ung flicka.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
652. Keder, Nils (1659-1735),
652. Keder, Nils (1659-1735),
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?