Tsar Alexander III period 1888 and Nicholas II 1897. Målad polykrom och förgylld dekor av Alexandrias vapensköld, skapat av poeten Vasily Zhukowsky, med ett gyllensvärd genom en krans av rosor omgivet av mottot "För tron, Tsaren och Faderlandet". Daterade 1901. Diameter 23,7 cm.
Obet slitage. (2)
The service was designed for the Cottage built in the Alexandria Park near Peterhof and was produced 1827-29. These are additions made for the service during the reign of Tsar Alexander III and Tsar Nicholas II.