KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XV.
Bronserad. Uppsvängd konturerad stoppad rygg. Svängda ben. Krön och framsarg med snidade blommor. Signerad med stämpel på baksargens insida "C.L.BURGAT" (Claude-Louis Burgat, mästare i Paris 1744-81).
Maskstungen.
×
Logga in
Kunde inte logga in