Rödbrunmelerad botten med stora polykroma palmett- och blomslingor samt molnband. Vissa palmetter med ansiktsmaskaroner. Brungråmelerad huvudbård med stor palmett- och blomranka.
Obetydligt ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar, malskador. Långsidorna med trampveck och smärre skador, något skadade kortsidor.