Ljust brunrosa botten med stora blom och palmettslingor i pastellfärger, blått och mörkbrunt. Bred benvit huvudbård med stora palmett- och blomrankor med fåglar samt i hörnen medaljonger med blommande träd och betande djur. Inre sekundärbårdens ena hörn har stjärna med signaturen Ghanadi.
Obetydligt ställvis något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna och en kortsida med trampveck och skador.
Inköpt på 1930-talet av en släkting till nuvarande ägaren.