1256
466354

SEMIANTIK TÄBRIS GHANADI. 333 x 248,5 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 730 - 3 640 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Ljust brunrosa botten med stora blom och palmettslingor i pastellfärger, blått och mörkbrunt. Bred benvit huvudbård med stora palmett- och blomrankor med fåglar samt i hörnen medaljonger med blommande träd och betande djur. Inre sekundärbårdens ena hörn har stjärna med signaturen Ghanadi.

Obetydligt ställvis något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna och en kortsida med trampveck och skador.

Proveniens

Inköpt på 1930-talet av en släkting till nuvarande ägaren.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

404. Alvar Aalto, bordslampa, modell "A704", Valaistustyö, Finland.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
Aktuellt bud:
46 000 SEK