Blekgul slätvävd botten med knuten dekor av blommande träd, fåglar, hjortar, nisch, palmetter och blommor. Blekgul slätvävd huvudbård med hjortar, blommor och stora palmetter.
Ställvis slitage, smärre fläckar och lagningar, skador, ställvis något skör. Långsidorna med trampveck, en kortsida något skadad.