Röd botten med polykrom medaljong, hörnornament, hjortar, fåglar, druvklasar, blom- och palmettslingor. Ljusblå huvudbård med stor palmett- och blomranka.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar. Sidorna med trampveck och smärre skador.