Mörkblå botten med polykromt heratimönster, medaljong och röda hörnornament med stora boteh-mönster. Smal benvit huvudbård med stiliserad blomranka.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar varav några något stela, smärre trampveck, skador och lagningar, ställvis något fälld. Kortsidorna saknar några knutrader.