1213
418490

SEMIANTIK KASHGAI. 172,5 x 118 cm.

8 000 - 10 000 SEK
731 - 914 EUR
766 - 958 USD
Hammer price
Unsold

Mörkblå botten med polykromt heratimönster, medaljong och röda hörnornament med stora boteh-mönster. Smal benvit huvudbård med stiliserad blomranka.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar varav några något stela, smärre trampveck, skador och lagningar, ställvis något fälld. Kortsidorna saknar några knutrader.

Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?