Polykromt landskap med fåglar, träd, blommor och i fonden slottsbyggnader. Mörkbrunmelerad bård med frukter, blommor och urnor. Ull och silke.
Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador, lagningar, ivävda partier.