Mörkbrun botten med tätt polykromt mönster av blommor, kvinnor, män, fåglar och vaser. Röd yllebaksida.
Obetydligt slitage, något smutsig, smärre malskador, skador och hål.
From the home of the antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.
Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplansch 230.