101
438940

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
884 - 1 060 EUR
905 - 1 090 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Skizzbok"

Franskt skissblock stämpelmärkt "P. Aprin. Couleurs & Toiles" på pärmens insida. Pärmens fram och baksida dekorerade "à la japonaise" samt signerade med Nils Kreugers japaniserande monogramsignatur.

Titelsida/försättsblad, med teckning i rött bläck ("Japaneseri"), signerad och daterad N Kreuger fecit -84.

Första resp andra sidan utgörs av flodlandskap (Loing?) i blyerts signerat och daterat C.W. Jaensson -83 samt mansporträtt i blyerts signerat och daterat Oscar Björck à Grez 25 oct 1883.

Övriga sidor ömsom tomma samt ömsom fyllda med porträttstudier, landsskapsstudier m.m.
Bl. a. vy över gamla bron i Grez samt kvinnostudie ("Mere Morot"?).

Blockets totala yttermått ca 23,5 x 30,5 cm.

Proveniens

Tidigare i konsul Carl Erik Schlyters samling, Stocksund.
Privatsamling.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, omnämnd sid 46 ("År 1884 behärskar Kreuger den japanska teckningsstilen till fulländning") samt upptagen i katalogen sid 227 ("skissbok som i övrigt innehåller teckningar av Kreugers konstnärskamrater"). Titelsida/försättsblad, "Japaneseri", avbildad sid 47.