Nr. | Föremål | Klubbat pris |
808 | BÄGARE, ostämplad. Österrike-Ungern 1700-talets början. | 5 500 SEK |
809 | BÄGARE med lock, av Michael May, Brassó (Kronstadt 1769-1776). | 26 000 SEK |
810 | KONFEKTFAT, av Wolter Siwers, Norrköping (verksam 1693-1722 (-24)). Senbarock. | 28 000 SEK |
811 | KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1702. Barock. | 15 000 SEK |
812 | KONFEKTFAT, av Wolter Siewers, Norrköping 1710, omstämplat 1816. Barock. | 12 000 SEK |
813 | DRYCKESKANNA, av Jörgen Stilche, Köpenhamn 1671. Barock. | 90 000 SEK |
814 | VINKANNA, av Peter Polack, Reval (verksam 1659-1702). | 80 000 SEK |
815 | DRYCKESKANNA, icke identifierad mästare, Reval 1600-talets andra hälft. | 80 000 SEK |
816 | DRYCKESKANNA, av Peter II Rode, Danzig (verksam 1654-1699). | 120 000 SEK |
817 | KALLSKÅLSSKÅL, icke identifierad mästarstämpel FS slagen två gånger, Trondheim/Møre c:a 1700. | 50 000 SEK |
818 | TALLRIKSVÄRMARE, s.k. réchaud, av Rudolf Wittkopf, Stockholm 1709. Senbarock. | 95 000 SEK |
819 | SKÅL, möjligen av Christoph Friedrich Pohl, Greifswald (mästare 1729). | 12 000 SEK |
820 | SKRIN, av Andreas Lorentzon Wall, Stockholm 1724. Senbarock. | Återrop |
821 | DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1741. | 30 000 SEK |
822 | DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757. | 35 000 SEK |
823 | DRYCKESKANNA, av Nils Trybom, Linköping 1760. | 30 000 SEK |
824 | NATTVARDSKALK, av Johann Friedrich Hartung, Königsberg 1767. | 10 000 SEK |
825 | DOPFAT, spanska stämplar, sannolikt 1759. Rokoko. | 8 500 SEK |
826 | Alexander V. Holst, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Härnösand 1766. | Återrop |
827 | BRÄNNVINSSKÅL, av Niclas Wiggman, Kalmar, 1761. | Återrop |
828 | ASK med lock, sannolikt av Jakob Fortner, Prag (verksam 1750-1808) eller av Jan Faerber, Prag (före 1799). | 4 000 SEK |
829 | PRAKTKANNA, otydlig mästarstämpel, London 1817. Barock-stil. | 38 000 SEK |
830 | DRUVPOKALER, ett par snarlika. Fantasistämplar 1800-tal. Barock-stil. | 28 000 SEK |
831 | TEKITTEL, av Gustaf Satafhell d.ä., Stockholm 1739. Senbarock. | 30 000 SEK |
832 | KAFFEKANNA, av Arvid Castman, Eksjö 1764. Rokoko. | 50 000 SEK |
833 | SKÅL, av Asmus Fridrich Holling, Köpenhamn 1730. | 18 000 SEK |
834 | FAT, av Jens Kieldsen Sommerfeldt (verksam i Aalborg 1726-1767). Rokoko. | 3 500 SEK |
835 | KAFFEKANNA, av Johan Andersson Starin, Stockholm 1754. Rokoko. | Återrop |
836 | KONFEKTSKÅL, av Jacob Jensen Smidt (verksam på Strømsø 1741-1787). | 40 000 SEK |
837 | TE- och SOCKERDOSA, av George Ibbot, London 1754. | 10 000 SEK |
838 | KONFEKTSKÅL, av Samuel Presser, Linköping 1768. Rokoko. | Återrop |
839 | Olof Löfvander d.ä., kaffekanna, silver, Luleå 1773. Rokoko. | Återrop |
840 | GRÄDDSNÄCKA, av Lars Hessling, Linköping 1778. Rokoko. | 13 000 SEK |
841 | SOCKERRUSKA, av Lorentz Lindegren, Borås 1779, en senare kopia med falska stämplar medföljer. | 26 000 SEK |
842 | SOCKERSKÅLAR, ett par, av Jacob Lampa, Stockholm 1783. Gustavianska. | Återrop |
843 | KAFFEKANNA, silver, gustaviansk, Gustaf Elfström, Sala 1783. Vikt ca 819 gram. | Återrop |
844 | GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1784. Rokoko. | 17 000 SEK |
845 | SOCKERSKRIN, av Anders Schotte, Uddevalla 1785. Rokoko. | Återrop |
846 | GRÄDDSNÄCKA, Lars Anders Hahnstedt, Uleåborg 1787. Finland. Rokoko-gustaviansk. | 44 000 SEK |
847 | SOCKERSKÅL med lock, av Steffan Flygare, Torneå 1789. Gustaviansk. Vikt ca 530 g. | Återrop |
848 | KAFFEKANNA, silver, Anders Fornholm, Stockholm 1791. Gustaviansk. | Återrop |
849 | GRÄDDKANNA, av Daniel Elfboms änka, Gävle 1792. Gustaviansk. | 9 000 SEK |
850 | MOCKAKANNA, Johan Abraham Hallard, Stockholm 1797. Gustaviansk. | Återrop |
851 | BORDSGARNITYR 6 delar, av Mogens Klarschow, Köpenhamn 1821. | Återrop |
852 | SOCKERSKRIN, av Anders Lundqvist, Stockholm 1831. Empire. | 5 000 SEK |
853 | TEKANNA, av John Samuel Hunt, London 1849. Nyrokoko. | 15 000 SEK |
854 | TERRIN med lock, icke identifierad mästarstämpel, sannolikt Breslau 1750-tal. | 17 000 SEK |
855 | GLASFLASKOR med SILVERLOCK, ett par, av Arvid Floberg, Stockholm 1766. Rokoko. | 3 000 SEK |
856 | BORDSURTOUT för två flaskor, av Joseph Bouillerot, Paris 1775. | Återrop |
857 | BORDSSURTOUT för fyra flaskor, av Petter Eneroth, Stockholm 1787. Gustaviansk. | Återrop |
858 | LJUSSTAKAR, ett par, George Kahlert der Jüngere, Breslau (verksam 1732-1772). Senbarock. | Återrop |
859 | Ljusstakar, ett par, okänd mästarstpl FD, Sverige 1770-tal. Rokoko. | 75 000 SEK |
860 | NATTLJUSSTAKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1770. Rokoko. | Återrop |
861 | Carl Magnus Lundholm, Norrköping 1784. Ljusstakar, ett par, gustavianska. | Återrop |
862 | LJUSSTAKAR, ett par snarlika, av Carl Fahlberg, Uppsala 1784 och 1786. Gustavianska. | 25 000 SEK |
863 | LJUSSTAKAR, 2 par lika, av John Wakelin and William Taylor, London 1786 och 1787. | 32 000 SEK |
864 | LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Fredrik Wildt, Stockholm 1796. Gustavianska. | 40 000 SEK |
865 | KANDELABRAR för tre ljus, ett par, av Olof Hellbom, Stockholm 1799. Gustavianska. | Återrop |
866 | NATTLJUSSTAKAR, ett par, av Benjamin Smith II and James Smith III, London 1808. | 13 000 SEK |
867 | LJUSSTAKAR, ett par, av Lorenz Georg Weis, Norrköping (verksam 1791-1829). Sengustavianska. | Återrop |
868 | KANDELABRAR för fem ljus, ett par, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1856. Nyrokoko. | 50 000 SEK |
869 | BÅLSKÅL samt SLEV, silver, av C.G. Hallberg, Stockholm 1918. Total vikt ca 2826 gram. | Återrop |
870 | SKÅLFAT, av W.A. Bolin, Stockholm 1938. | 22 000 SEK |
871 | RAM, av W.A. Bolin, Stockholm 1919. | 38 000 SEK |
872 | DUBBELDOSA, pärlemor och silver, ostämplad, Sverige 1700-tal. | 4 500 SEK |
873 | DOSA, pärlemor och silver, ostämplad, sannolikt Frankrike 1700-talets mitt. | Återrop |
875 | ASK, av Petter Lindboms änka, Kalmar 1771. Gustaviansk. | Återrop |
876 | DOSA, av Lars Boye, Stockholm 1781. | 8 000 SEK |
877 | SNUSDOSA, Jonas Berg, Stockholm 1780. Gustaviansk. | Återrop |
878 | SNUSDOSA, guld en troi coleurs 18k, Paris 1700-tal. | 30 000 SEK |
879 | CHATELAINE, förgylld mässing. Rokoko. | 4 500 SEK |
880 | CHATELAINE, förgylld mässing. Rokoko. | 5 500 SEK |
881 | DOSA, mässing, sten, blått glas och erotiskt motiv. Louis XVI, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
882 | BRUDKRONA, av Eric Söderholm, Härnösand, 1841. | Återrop |
883 | BÄGARE, ostämplad. Sverige 1600-talets slut. Karolinsk. | 30 000 SEK |
884 | BÄGARE, av Orm Wibeck, Borås 1698. Karolinsk. | 24 000 SEK |
886 | BÄGARE, av Matz Christensen, (verksam i Viborg 1646-1662). | 4 000 SEK |
887 | BÄGARE, sannolikt av Joachim Meinecke (verksam 1703-1710), Riga. | 15 000 SEK |
888 | BÄGARE, av Herman Hermansson, Göteborg 1706. | 8 000 SEK |
889 | BÄGARE, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1730. | 22 000 SEK |
890 | TUMLARE, av Ferdinand Sehl d. y., Stockholm 1733. | 10 000 SEK |
892 | KÅSA, av Nils Reetz, 1759 (verksam i Umeå). | 8 500 SEK |
893 | BÄGARE, av Martin Bernström, Härnösand (verksam 1742-1779(-82)). | 9 500 SEK |
894 | BÄGARE, av Petter Törnqvist d.ä., Tavastehus 1762. | 18 000 SEK |
895 | BRÄNNVINSSKÅL, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1769. | Återrop |
896 | BRÄNNVINSSKÅLAR, ett par snarlika, av Lars Löfgren, Hudiksvall (verksam 1797-1853). | Återrop |
897 | RESEBESTICK, 3 delar, ostämplade, Tyskland 1600-tal. | Återrop |
898 | TUMLARE, av Johan Martin Winterstein, Göteborg 1695. Karolinsk. | 8 000 SEK |
899 | SKED med fasetterd knopp, av Thomas Smolde, Riga (verksam 1580-1602). | 55 000 SEK |
900 | SKED med kerubknopp, ostämplad, sannolikt Breslau sent 1500-tal. | 8 000 SEK |
901 | SKED med fasetterad knopp, ostämplad, sannolikt Breslau c:a 1600. | 12 000 SEK |
902 | SKED med dubbel kerubknopp, s.k. apostelsked, ostämplad, Polsk typ c:a 1600. | 8 000 SEK |
903 | SKED med knopp med fyra vädurs-/lejonhuvuden, okänd stämpel, Polsk typ 1600-talets början. | 12 800 SEK |
904 | SKED med dubbel kerubknopp, icke identifierad mästarstäpel, Breslau 1700-talets början. | 7 000 SEK |
905 | SKED med musselknopp, icke identifierad mästarstämpel, möjligen London 1700-talets början. | 8 000 SEK |
906 | SKED med kronknopp, okänd mästarstämpel, möjligen Vä 1500-talets andra hälft. | 18 000 SEK |
908 | SKED med musselknopp, icke identifierad mästarstämpel, Skandinavien 1600-talets förra hälft. | 9 000 SEK |
909 | SKED med kronknopp, ostämplad, Skandinavien 1600-tal. | 6 000 SEK |
910 | SKED, icke identifierad mästarstämpel, Skandinavien 1600-talets mitt. | 5 000 SEK |
911 | SKED, icke identifierad mästarstämpel, Skandinavien 1600-talets förra hälft. | 5 000 SEK |