Nr. | Föremål | Klubbat pris |
201 | Edmund Adler, Kaninen/Mor med barn. | 30 000 SEK |
202 | Helene Schjerfbeck, Min mor. | Återrop |
203 | Paul Emile Chabas, Ung kvinna vid vatten. | 38 000 SEK |
204 | OTTO PIPPEL. Olja på duk. Sign Otto Pippel. | Återrop |
205 | Antonietta Brandeis, "Barche da pesca, Venezia". | 17 000 SEK |
206 | ÉMILE BERNARD. Olja på duk. Sign Emile Bernard o dat Venise 1903. | Återrop |
207 | Stanislaw Zukowski, Flodkröken. | 80 000 SEK |
208 | COLIN HUNTER. Olja på duk. Sign Colin Hunter o dat -83. | Återrop |
209 | Cornelius Arendtz Tillskriven, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632). | Återrop |
210 | Louis Tocqué Efter, "Carl Gustaf Tessin" (1695-1770). | 11 500 SEK |
211 | Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claës Julius Ekeblad" (1742-1808). | 21 000 SEK |
212 | "Carl Mauritz von Gertten" (1731-1798). | 35 000 SEK |
213 | Johan Henrik Scheffel Tillskriven, "Erik Adolf Printzensköld" (1718-1796). | 30 000 SEK |
214 | Per Krafft d.ä., Porträtt av man i svenska dräkten & dennes maka i svenska dräkten. | Återrop |
215 | Ulrica Fredrica Pasch, "Gustavus Imus, Johannes IIItinus, Sigismundus, Carolus Xmus, Carolus XImus, Fridericus, Lovisa Ulrica". | 60 000 SEK |
216 | Adolf Ulrik Wertmüller, Marie Antoinette, (1755-1793), drottning av Frankrike i kreolsk hatt. | 120 000 SEK |
217 | Per Wilhelm Cedergren, Vy mot Skeppsbron och Stockholms slott. | 40 000 SEK |
218 | Carl Abraham Rothstén Tillskriven, Vy mot Sveaborg med segelfartyg, hjulångare och den optiska telegrafen. | 28 000 SEK |
219 | Anders Holm, Insjölandskap med figurer och stad i bakgrunden. | 10 000 SEK |
220 | Johan Philip Korn, Pastoralt landskap med figurer och båt. | Återrop |
221 | Carl Abraham Rothstén, Stockholms inlopp sett från området kring Danviksklippan. | 135 000 SEK |
222 | Carl Wilhelm Nordgren, "Henrik Bror Munch af Fulkila" (1833-1845) & "Johanna Henrika Much af Fulkila" (1845-1858). | 12 000 SEK |
223 | Landskap med Hermes, Argos och Hera. | Återrop |
224 | Guillaume Thomas Raphael Taraval, Jesusbarnet med korset trampandes på en orm, symbol för ondskan. | 14 000 SEK |
225 | Fredric Westin, "Aftonen". | 14 000 SEK |
226 | Lorens Pasch d y, "Fredrik Sparre" (1731-1803). | 75 000 SEK |
227 | Lorens Pasch d y, "Sigrid Charlotta Wrede af Elimä" (1763-1828). | 135 000 SEK |
228 | David Klöcker Ehrenstrahl Hans skola, "Karl XI till häst" (1655-1697). | Återrop |
229 | David Klöcker Ehrenstrahl, Karl XII med sina syskon. | 100 000 SEK |
230 | Pehr Hilleström, "Tvänne Qvinnor, den ena skär skinka, den andra stöter peppar". | 400 000 SEK |
231 | Pehr Hilleström, Stilleben med fiskar. | 75 000 SEK |
232 | Pehr Hilleström, Brand vid Katarina kyrka. | 40 000 SEK |
233 | Pehr Hilleström, Interiör av en klensmedja med en smed i arbete. | 80 000 SEK |
234 | Pehr Hilleström, "Hönsmatning i landskap". | Återrop |
235 | Pehr Hilleström, "I ritskolan". | Återrop |
236 | GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, tillskriven, olja på duk, osign. | Återrop |
237 | Alexander Lauréus Tillskriven, Kurtis. | 12 000 SEK |
238 | Pehr Hörberg, "Frimurartavla", "Tempelherrar". | 20 000 SEK |
239 | Johan Gustaf Wäström, Mansporträtt, knäbild. | Återrop |
240 | Regentlängd, 12 st. | 65 000 SEK |
241 | Francois Adrien Grasognon Latinville Tillskriven, "Drottning Lovisa Ulrika som Aurora" (1720-1782). | 85 000 SEK |
242 | CARL ABRAHAM ROTHSTÉN. Olja på duk. Ett par. Sign C.Rothsten o dat 1869, resp CR. | Återrop |
243 | Carl Abraham Rothstén, Vårflod i fjällen. | 12 000 SEK |
244 | Carl Abraham Rothstén, Vy mot Gripsholms slott. | 30 000 SEK |
245 | Adolf Ulrik Wertmüller, Porträtt av den unge Henri Bertholet-Campan (1784-1821) med hunden Aline. | 650 000 SEK |
246 | Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Klostergården i Palermo". | 30 000 SEK |
247 | Gustaf Wilhelm Palm, "Romerska Campagnan". | 22 000 SEK |
248 | Gustaf Wilhelm Palm, "Vue från Villa Conti vid Rom". | 36 000 SEK |
249 | Carl Abraham Rothstén, Vy mot Skokloster. | 16 000 SEK |
250 | Bengt Nordenberg, "Tiondemöte i Skåne". | 60 000 SEK |
251 | Bengt Nordenberg, Fångad i fällan. | 50 000 SEK |
252 | Alexander Roslin, Porträtt av okänd dam, midjebild. | 740 000 SEK |
253 | Slaget vid Hogland 1713. | 42 000 SEK |
254 | Henrik Theodor Lundh, Karl XII till häst (1682-1718). | 10 000 SEK |
255 | Fredric Westin Hans krets, "Porträtt av Karl XV i uniform" (1826-1872). | 16 000 SEK |
256 | Per Krafft d.ä., Porträtt av en ung kvinna med en hund, midjebild. | 250 000 SEK |
257 | Carl Gustaf Pilo Hans krets, "Drottning Juliane Marie av Danmark". | Återrop |
258 | BENGT NORDENBERG. Olja på duk. Sign B. Nordenberg o M Larson o dat 1850. | Återrop |
259 | Carl Fredrik Kiörboe, "Räven i saxen". | Återrop |
260 | Jan Martszen de Jonge Tillskriven, Gustaf II Adolf till häst (1594-1632). | 20 500 SEK |
261 | Johannes Bouman Hans efterföljd, Stilleben med äpplen, päron, druvor och valnöt. | 18 000 SEK |
262 | Justus Juncker, Stilleben med frukter och blommor. | 40 000 SEK |
263 | Jan Pauwel Gillemans Hans krets, Lekande barn med blomster. | 28 000 SEK |
264 | Francois Vanderverdonck, Landskap med hönsfåglar och änder. | 12 000 SEK |
265 | Francesco Trevisani Tillskriven, St Laurentius martyrium. | 300 000 SEK |
266 | Abraham Jansz Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna. | Återrop |
267 | Egbert Lievensz van der Poel Hans krets, Vilande man vid husvägg. | 25 000 SEK |
268 | Jacob van Ruisdael Hans krets, Landskap med vandrande figurer vid en fors. | 28 000 SEK |
269 | Giavanni Nicolas Servandoni, Capriccio med figurer. | Återrop |
270 | Capriccio. | Återrop |
271 | Jan Jansz. van der Stoffe, Kavalleribatalj. | Återrop |
272 | Jan van Huchtenburg Hans art, Kavalleribatalj. | 12 000 SEK |
273 | Giovanni Paolo Panini, Capriccio med figurer vid romerska ruiner och Konstantinbågen. | 200 000 SEK |
274 | Marc Antoine Michel Duplessis, Landskap med byggander och figurer. | Återrop |
275 | Pieter Hendrik Thomas, Pastorala landskap med skymningsfiske samt betande boskap. | 15 000 SEK |
276 | Jan Miel Tillskriven, Ruinlandskap med rastande sällskap. | Återrop |
277 | Diego Velasquez Hans efterföljd, "Margarita Teresa av Spanien" (1651-1673). | 45 000 SEK |
278 | Frans Franszoon Hals Hans krets, Mansporträtt. | 35 000 SEK |
279 | FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad. | Återrop |
280 | Frans Ykens, Stilleben med frukter, fåglar och insekter framför en kartusch. | 150 000 SEK |
281 | Claude Lorrain Efter, Carpriccio med en italiensk hamn i skymning med Villa Medici och handelsmän. | Återrop |
282 | Clemente Spera Tillskriven, Ruinlandskap med Peleus som överlämnar Akilles till kentauren Keiron. | Återrop |
283 | HOLLÄNDSK SKOLA 16/1700-TAL , Olja på pannå, otydligt signerad S. V. Vou?. | Återrop |
284 | Giovanni Ghisolfi Tillskriven, Capriccio med ruiner och figurstaffage. | Återrop |
285 | Anton (Antoine) Mirou, Landskap med jaktsällskap. | 230 000 SEK |
286 | Abraham Storck Hans krets, Sydländsk hamnbild med figurer och fartyg. | 85 000 SEK |
287 | JOOST CORNELISZ DROOCHSLOOT, olja på pannå, signerad och daterad 1674. | Återrop |
288 | SIMON VAN DER DOES, hans krets, olja, ej signerad. | Återrop |
289 | Frederic de Moucheron Tillskriven, Landskap med jägare, hundar och hjortar. | 30 000 SEK |
290 | Monogramisten V.S-Z, Stilleben med remmare, silverbägare, citron och bröd i nisch. | 155 000 SEK |
291 | Mor och son, dubbelporträtt. | 38 000 SEK |
292 | Giovanni Battista Lampi Hans krets, Allegorisk kvinnoporträtt. | 16 000 SEK |
293 | MICHEL BARTHELÉMY OLLIVIER, Tillskriven, olja på pannå, ej signerad. | Återrop |
294 | Willem van der Vliet Tillskriven, Mansporträtt, helfigur "Aetatis 22". | Återrop |
295 | HOLLÄNDSK SKOLA, olja på pannå, ej signerad, 1600-TAL. | Återrop |
296 | OKÄND KONSTNÄR, pasteller, ett par, 1700-tal. | Återrop |
297 | Pehr (Pierre) Eberhard Cogell Hans krets, Mansporträtt med snusdosa, midjebild. | Återrop |
297A | St Paulus. | Återrop |
298 | Johan (Giovanni) Richter, S.Pietro di Castello, Venedig. | 150 000 SEK |
299 | Barent Gael, Sällskap utanför värdshuset. | 48 000 SEK |