Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1419 | KARMSTOLAR, ett par, bambu och hardwood. Qing dynastin, 1800-tal. | 12 000 SEK |
1420 | MÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin (1644-1912). | 44 000 SEK |
1421 | BOK med TRÄSNITT, 2 volymer. 100 färgträsnitt efter målningar av bla Qi Baishi, utgiven av Rong Bao Zhai, Beijing. | 12 000 SEK |
1422 | BÖCKER, tre vol. Regina Krahl & John Ayers, "Chinese Ceramics in the Topkapi Saray Museum Istanbul". | Återrop |
1423 | PENSEL/SCROLLSTÄLL, trä, troligen Huanghuali. Kina. | 10 000 SEK |
1424 | SKULPTUR, trä. Troligen Ming dynastin (1368-1644). | 22 000 SEK |
1425 | HÅRNÅLAR, tre stycken, metall, pärlor, fjädrar. Qing dynastin, 1800-tal. | 4 500 SEK |
1426 | ARMBAND, guld och sköldpadd. Qing dynastin, 1800-tal. | 55 000 SEK |
1427 | SCHATULL, lack med SCHACKPJÄSER, 32 + 38, ben och elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 13 000 SEK |
1428 | VINOFFERBÄGARE, noshörningshorn. Qing dynastin (1644-1912). | 320 000 SEK |
1429 | SKULPTUR, hornbill. Qing dynastin, 1800-tal. | 20 000 SEK |
1430 | FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre. | Återrop |
1431 | FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal. | 17 000 SEK |
1432 | FIGURINER/ASKAR med LOCK, ett par, elfenben. Qing dynastin (1644-1912). | 40 000 SEK |
1433 | SKULPTUR, elfenben. Sen Qing dynastin. | 32 000 SEK |
1434 | FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900. | Återrop |
1435 | FIGURINER, ett par, elfenben. Kina, Tidigt 1900-tal. | 11 000 SEK |
1436 | VAS, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). | 12 000 SEK |
1437 | NETSUKES, nio stycken, ben och elfenben. Japan, Meiji omkring 1900. | 15 000 SEK |
1438 | OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad. | 8 500 SEK |
1439 | VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1886-1912). | 16 000 SEK |
1440 | VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912). | 28 000 SEK |
1441 | VIKSKÄRM, sex delar. Japan, Edo (1603-1868). | 22 000 SEK |
1443 | SNUSFLASKA, troligen agat med korallpropp. Qing dynastin. | 6 500 SEK |
1444 | SNUSFLASKA, Kina, troligen Republik. | 28 000 SEK |
1445 | SNUSFLASKOR, nio stycken, glas, sten, porslin, ben och cloisonné. | 32 000 SEK |
1446 | SNUSFLASKOR, nio stycken, porslin, glas och ben. Kina. | 18 000 SEK |
1447 | SNUSFLASKA med LOCK, agat och nefrit. Kina. | 7 500 SEK |
1448 | SNUSFLASKA med LOCK, rött pekinglas och brons. Kina, troligen omkring 1900. | 5 000 SEK |
1449 | SNUSFLASKOR, tre stycken, sten. Kina. | Återrop |
1450 | SNUSFLASKOR, sex stycken, sten. Kina, tidigt 1900-tal. | 7 000 SEK |
1451 | SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina. | 7 000 SEK |
1452 | SNUSFLASKOR, två stycken, metall och stenar. Qing dynastin, sent 1800-tal. | 6 500 SEK |
1453 | SNUSFLASKOR, tre stycken, glas och porslin. Kina. | 4 000 SEK |
1454 | VAS, pekingglas. Qing dynastin. | 120 000 SEK |
1455 | VAS, pekingglas. Kina. | 36 000 SEK |
1456 | VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal. | 6 500 SEK |
1457 | GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal. | Återrop |
1458 | GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800. | 7 000 SEK |
1459 | GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800. | 8 000 SEK |
1460 | GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800. | 10 000 SEK |
1461 | GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800. | 12 000 SEK |
1462 | GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800. | 8 500 SEK |
1463 | GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800. | 3 000 SEK |
1464 | GLASMÅLNING. Sen Qing dynastin. | 10 000 SEK |
1465 | OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal. | 70 000 SEK |
1466 | MÅLNINGAR på PAPPER, fyra stycken. Qing dynastin. | 5 000 SEK |
1467 | SPELBORD, Qing dynastin 1800-tal. | 34 000 SEK |
1468 | KALK, silver. Bär stämplar, troligen Wing Chung, Hong Kong, 1800-tal. | 9 000 SEK |
1469 | SILVERTACKOR, två stycken. Qingdynastin. | 10 000 SEK |
1470 | URNA, porslin. Transition, 1600-tal. | 6 300 SEK |
1471 | KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1600-tal. | 7 500 SEK |
1472 | VAS, porslin. Transition, 1600-tal. | 26 000 SEK |
1473 | KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal. | Återrop |
1474 | URNA, porslin. Transition, 1600-tal. | 8 500 SEK |
1475 | VAS, porslin. Transition, 1600-tal. | 11 200 SEK |
1476 | FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 13 000 SEK |
1477 | FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 24 000 SEK |
1478 | TERRIN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1723). | 4 000 SEK |
1479 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 11 000 SEK |
1480 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1481 | SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 500 SEK |
1482 | FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 700 SEK |
1483 | RÖKELSEHÅLLARE, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 500 SEK |
1484 | CERMONIELLT FAT, biskviporslin. Qing dynastin (1644-1912). | 48 000 SEK |
1485 | SCROLLVIKT, biskviporslin. Qing dynastin (1644-1912). | 75 000 SEK |
1486 | FIGURINER, ett par, porslin, Qing dynastin. Troligen 1700-tal. | 15 000 SEK |
1487 | URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 18 000 SEK |
1488 | TEDOSOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 000 SEK |
1489 | PRAKTVAS, vapenporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | 120 000 SEK |
1490 | TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, circa 1725-30. | 12 000 SEK |
1491 | SKÅL och FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 500 SEK |
1492 | TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 1 600 SEK |
1493 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 000 SEK |
1494 | VASER, två stycken, porslin. Japan, Genroku, omkring år 1700. | 2 000 SEK |
1495 | VINOFFERSKÅL, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 15 000 SEK |
1496 | VINOFFERSKÅL, blanc de chine. Qing dynastin. | 17 000 SEK |
1497 | FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal. | 14 000 SEK |
1498 | VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 22 000 SEK |
1499 | PENSELBAD, porslin. Qing dynastin (1644-1912). | 7 500 SEK |
1500 | VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 7 500 SEK |
1501 | VASER/LAMPOR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin, omkring 1900. | 30 000 SEK |
1502 | VAS, keramik. 1700-tal eller äldre. | Återrop |
1503 | VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | Återrop |
1504 | VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1505 | SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912). | 12 000 SEK |
1506 | VAS, porslin. Qing dynastin med Qianlong sigillmärke. | 16 000 SEK |
1507 | VAS, porslin. Sen Qing dynasti med Qianlong sigillmärke. | 15 000 SEK |
1508 | FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlong sigillmärke. | Återrop |
1509 | RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin (1644-1912). | 6 500 SEK |
1510 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | Återrop |
1511 | VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 000 SEK |
1512 | SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 9 000 SEK |
1513 | KRUKA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |
1514 | VASER, två stycken, snarlika, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 000 SEK |
1515 | URNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 12 000 SEK |
1516 | TEDOSA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 10 000 SEK |
1517 | PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 19 000 SEK |
1518 | PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 24 000 SEK |
1519 | KOPP, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 6 000 SEK |