Nr. | Föremål | Klubbat pris |
500 | STOLAR, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 36 000 SEK |
501 | FÅTÖLJ. Karl Johan, 1820/30-tal. | 6 000 SEK |
502 | BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk. | 8 000 SEK |
503 | TABURETT. Barock, omkring år 1700. | 11 000 SEK |
504 | TABURETT, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812). Sengustaviansk. | 19 000 SEK |
505 | TABURETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Gustavianska. | 15 000 SEK |
506 | TABURETTER, ett par, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustavianska. | 9 000 SEK |
507 | TABURETTER, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska. | 15 000 SEK |
508 | TABURETTER, två snarlika, av Johan Hammarström och Erik Öhrmark. | 11 000 SEK |
509 | SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad, 1700-talets början. Senbarock. | Återrop |
510 | SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad, 1700-talets början. Senbarock. | 15 000 SEK |
511 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 56 000 SEK |
512 | SPEGEL, av Samuel Bomansson (mästare i Stockholm 1756-1771, änkan drev verkstaden till 1780-talet). Rokoko. | 28 000 SEK |
513 | SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 12 000 SEK |
515 | SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 10 000 SEK |
516 | SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 17 000 SEK |
517 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 13 000 SEK |
518 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 28 000 SEK |
519 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 17 000 SEK |
520 | SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets andra hälft. | 10 500 SEK |
521 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 17 000 SEK |
522 | SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | 8 600 SEK |
523 | SPEGELTRYMÅ. Tillskriven Petter Gustaf Bylander (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859). Empire. | Återrop |
524 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
525 | SPEGELLAMPETT, för två ljus. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
526 | TOILETTESPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko. | 14 000 SEK |
527 | LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko. | 70 000 SEK |
528 | LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 125 000 SEK |
529 | LJUSKRONA, för nio ljus. Tyskland, omkring år 1800. | 160 000 SEK |
530 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete i Carl Henrik Brolins art, 1800-talets början. | 60 000 SEK |
531 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början. | 40 000 SEK |
532 | LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 20 000 SEK |
533 | LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 24 000 SEK |
534 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 42 000 SEK |
535 | LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 22 000 SEK |
536 | LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 19 000 SEK |
537 | LJUSKRONA, för fyra ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 18 000 SEK |
538 | LJUSKRONA, för fyra ljus. Karl Johan, 1820/30-tal. | 16 000 SEK |
539 | LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal. | 20 000 SEK |
540 | LJUSKRONA, för tolv ljus. Senbarockstil, omkring år 1900. | 68 000 SEK |
541 | AMPEL, för fyra ljus. Empire, 1800-talets första hälft. | 9 000 SEK |
542 | VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | 30 000 SEK |
543 | VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska. | 26 000 SEK |
544 | APPLIQUE, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 26 000 SEK |
545 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empirestil, 1800-talets andra hälft. | 15 000 SEK |
546 | BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 45 000 SEK |
547 | KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
548 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Louis XVI, omkring år 1800. | Återrop |
549 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 12 000 SEK |
550 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 15 000 SEK |
551 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Stockholmarbeten, 1800-talets början. Empire. | 24 000 SEK |
552 | KANDELABRAR, för sju ljus, ett par. Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft. | 100 000 SEK |
553 | CASSOLETTER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 55 000 SEK |
554 | LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800. | 15 000 SEK |
555 | LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800. | Återrop |
556 | LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska. | 38 000 SEK |
557 | LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800. | 17 000 SEK |
558 | LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början. | Återrop |
559 | LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början. | 60 000 SEK |
560 | LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början. | 28 000 SEK |
561 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 30 000 SEK |
562 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 9 500 SEK |
563 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 9 000 SEK |
564 | LJUSSTAKAR, två snarlika. Barock, 1600-talets andra hälft. | 11 000 SEK |
565 | LJUSSTAKAR, två snarlika. Barock, omkring år 1700. | Återrop |
566 | LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700. | 9 000 SEK |
567 | LJUSSTAKAR, två snarlika. Gudmund Östling (mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko. | 18 000 SEK |
568 | LJUSSTAKAR, två snarlika, av Gudmund Östling (mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko. | 18 000 SEK |
569 | LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 8 000 SEK |
570 | LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 6 500 SEK |
571 | BORDSLAMPA, s.k. "lampe à bouillotte", för två ljus. Empire, 1800-talets första hälft. | 16 000 SEK |
572 | LYKTA. Nygotisk, 1800-talets första hälft. | 7 000 SEK |
573 | GOLVUR. England, 1600-talets slut. | 42 000 SEK |
574 | GOLVUR. England, omkring år 1700. | 18 000 SEK |
575 | VÄGGPENDYL, av Jonas Ekström (mästare i Stockholm 1766-69). Rokoko. | 27 000 SEK |
576 | BORDSUR, av Vincent Schultz (urmakare i Stockholm 1728, död 1764). Senbarock. | 27 000 SEK |
577 | RESEUR, av Xaver Liebherr, verksam 1740-67 i Immenstadt, Sydtyskland. | 30 000 SEK |
578 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 100 000 SEK |
579 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 22 000 SEK |
580 | BORDSPENDYL. Stockholmsarbete, 1800-talets början. Sengustaviansk. | 100 000 SEK |
581 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 12 000 SEK |
582 | BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början. | 8 000 SEK |
583 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
584 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
585 | BORDSPENDYL. Danmark, 1800-talets första hälft. Empire. | 6 000 SEK |
586 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Nyrokoko. | 8 500 SEK |
587 | BORDSUR. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil. | 80 000 SEK |
588 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil. | 30 000 SEK |
589 | BORDSPLATEAU. Empire, 1800-talets första hälft. | 24 000 SEK |
590 | BORDSUPPSATS. Senempire, 1800-talets början. | 55 000 SEK |
591 | BORDSSKULPTURER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början. | 20 000 SEK |
592 | BYSTER, ett par, Sengustavianska, 1700-talets slut. | 24 000 SEK |
593 | PLAKETT. Föreställande Karl XIV Johan. Empire. | 36 000 SEK |
594 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 22 000 SEK |
595 | SMÖRASK MED LOCK. Sverige, 1800-talets början. Empire. | 26 000 SEK |
596 | SKRIVSTÄLL. Älvdalen. Sengustavianskt, 1800-talets början. | 15 000 SEK |
597 | KNIVAR, 12 stycken. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 22 000 SEK |
598 | URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk. | 30 000 SEK |
599 | BURK MED LOCK. Barock, 1600-tal. | 8 100 SEK |
600 | PRYDNADSURNOR, ett par. Empirestil, 1800-talets andra hälft. | 28 000 SEK |