523
399771

SPEGELTRYMÅ. Tillskriven Petter Gustaf Bylander (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859). Empire.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld, bronserad och målad. Spegelglasfält flankerat av kolonner och krönt av lagerbekransad båge. Nedtill postament med vädursmaskaroner, fruktgirlander och palmetter. Krönande örn. Längd 83, bredd 34, höjd 220 cm.

Skador.

Proveniens

Troligen possesionaten, bryggaren och handlanden Carl Johan Roempke (1787-1849), gift 1811 med friherrinnan Louise Ulrika Kruuse af Verchou (1791-1872). Carl Johan Roempke innehade under många år landeriet "Stora Malmgården" intill Slottsskogen utanför Göteborg. Troligen beställd dirkt av Bylander.